Teknolojix Haber
YAŞAM

Siber güvenlik uzmanlarından korkutan uyarı: Biyoteröristler tehlikeli virüsler ortaya çıkarabilir

Negev Ben-Gurion Üniversitesi’nden siber güvenlik uzmanları, bilim insanlarını kendi laboratuvarlarında zehirli kimyasallar veya ölümcül virüsler üretmeleri için kandıran bir saldırı türü keşfetti.

Bulgularını Nature Biotechnology isimli hakemli dergide yayımlayan araştırmacılar,“ biyoteröristlerin, biyologların bilgisayarına kötü amaçlı yazılım bulaştırabileceğini ve koddaki DNA’nın kısa bir alt dizisini başka bir diziyle değiştirebileceğini yazdı.

ABD Sağlık Ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, potansiyel açıdan zararlı DNA’ları tarayarak tespit etmek için bazı protokoller uyguluyor. Ancak araştırma ekibi, gizleme yoluyla bu protokolleri atlamayı başardı ve gizlenmiş 50 DNA örneğinden 16’sının tespit edilemediğini ortaya koydu.

Araştırmacılara göre bu tür zayıflıklar başka etkenlerle de birleşince, kötü amaçlı yazılımın, kurbanın laboratuvarındaki biyolojik süreçlere müdahale etmesine neden olabilir. Araştırma ekibi, bu saldırının neden olabileceği felaketleri anlatmak için bir senaryo oluşturdu. Senaryoda siber saldırıya uğrayan ve durumun farkında olmayan bir bilim insanının, korsanlarca değiştirilen DNA‘yı diğer dizilerle bir araya getirdiği farz edildi.

Bunun ardından, örneğin gen düzenleme işlemlerinde sıklıkla kullanılan Cas9 gibi bir proteinin kötü amaçlı diziden gRNA’yla bir araya gelerek, sentetik virüsler veya toksik kimyasallar dahil olmak üzere bir dizi tehlikeli madde oluşturabileceği belirtildi.

Makalede konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

Bu tehdit gerçek. Biz bir kavram kanıtlama çalışması yaptık: Toksik bir peptidi kodlayan karmaşık bir DNA, tarama protokolünü uygulayan yazılım tarafından tespit edilemedi.”

Ben-Gurion Üniversitesi Karmaşık Ağlar Analiz Laboratuvarı Başkanı Rami Puzis de “Bu saldırı senaryosu, sentetik DNA tedarik zincirini siber-biyolojik tehditlere karşı önlemlerle sağlamlaştırma ihtiyacının altını çiziyor” dedi.

 

Related posts

Corona Virüsü Salgınına Karşı Elleri Yıkamanın Önemini Gösteren Fotoğraf

Fatih Akgün

Xiaomi, 248 Ekranlık Redmi Televizyonu ve Dokunmatik Ekranlı Hoparlörünü Tanıttı

Fatih Akgün

Cristiano Ronaldo, Corona Virüsü Nedeniyle Karantinada

Yasemin ACAR

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım