Teknolojix Haber
İNTERNET

Siber saldırıda 1 banka 3 Telekom operatörü etkilendi

Türkiye Pazar günü yaklaşık 10 saat boyunca internet erişiminde güçlük yaşadı. Nedeni, Amerika ve Rusya çıkışlı olduğu belirlenen siber saldırıydı. Uzmanlar, kullandığımız akıllı cihazlara dikkat çekti, “güvenli olmayan uygulamaları kullanmayın” uyarısında bulundu. Peki, siber saldırılardan korunmak için ne gibi önlemler almamız gerekiyor?

Zamanımız teknoloji zamanı. Hayatımızın her alanında interneti kullanır olduk.. Ama faydalarının yansıra, gelişen teknolojide siber saldırılarda da ciddi anlamda artış oldu.

Türkiye, geçtiğimiz pazar günü öğlen saatlerinden itibaren ciddi bir siber saldırı altına girdi. DDOS tekniğini kullanan bu saldırıdan 1 banka ve 3 Telekom operatörü etkilendi. 10 saate yakın internete erişim sorunu yaşandı. Yaşanan saldırı siber güvenlik kuruluşların gerçek zamanlı haritalarına da yansıdı. Saldırıların çıkış noktası Amerika ve Rusya olarak belirlendi.

Siber saldırıya uğrayan banka yaptığı açıklamada, “Müşteri bilgileri gizliliği ve finansal güvenliğiniz açısından bir risk yoktur” dedi. Türk Telekom ise “Saldırı zamanında durdurulmuştur, Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır.” açıklamasını yaptı.

Böyle bir saldırının önemli etkenlerinin başında ise kullandığımız akıllı cihazlar geliyor. Süreç telefona yüklediğimiz uygulamalarla başlıyor ve bakın nasıl ilerliyor?

Bu noktada bizlere büyük görev düşüyor. Dikkat edeceğimiz küçük ayrıntılar, büyük sorunları engelleyebilir.

Öte yandan girişimciler ve özel sektör milli teknolojilerin üretilmesi ve yurtdışın bağımlılığının azaltılması da söz konusu olabilir.

Edinilen bilgiye göre, uzmanlar saldırıyı püskürtmek için hala çalışıyor. Operatörler ve hedefteki banka yüzde 90 oranında hizmet verebiliyor. Güvenlik sistemi hesapları koruyor.

Related posts

Ofis Ortamına hasret kalanlar için Web Sitesi çıktı!

Fatih Akgün

Microsoft uyardı : Windows’ ta düzeltemediğimiz bir güvenlik açığımız var!

Fatih Akgün

Bu Haritada Yalan YOK!

Yorum Yap