Teknolojix Haber
İNTERNET

Siber Saldırılar Virüs ile birlikte artıyor!

 Siber suçlular, internet kullanıcılarını kötü amaçlı bağlantılara veya dosyalara tıklamaya iten “kimlik avı” saldırıları aracılığıyla Koronavirüsü nedeniyle ortaya çıkan acil durumdan yararlanmaya çalışıyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle evde kalan insanlar, interneti hem çalışmak hem de sosyalleşmek için kullanıyor. Diğer taraftan, insanlar, koronavirüs hakkında çevrimiçi aramalar yapıyor. Bilgisayar korsanları bu durumu fırsata çevirmeye çalışıyor. Dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “infodemik” olarak tanımladığı durumla karşı karşıyayız.

WHO’nun resmi internet sitesinde İnfodemik; insanların, internette dolaşan hem doğru hem de yanlış bilgi bolluğu ile bombardımana tutulması olarak tanımlanıyor. Durum böyle olunca insanın neye güveneceğini bilmesi zorlaşıyor. Bilgisayar korsanları, hükümetler ve WHO gibi saygın kuruluşlardan sağlık tavsiyesi vermeyi amaçlayan ancak gerçekten kimlik avı saldırıları yapan e-postalar göndererek bu durumdan yararlanmaya başladı.

Kaç saldırı yapıldığını veya kaç kişinin etkilendiğini anlamak zor. Fakat neredeyse her gün yeni saldırı haberleri alınıyor ve bazı siber güvenlik şirketleri, insanlar evden çalışmaya başladığından beri soruşturmalarda büyük artışlar yaşandığını belirtiyor. Saldırılardan biri, Moğolistan’da kamu sektörü çalışanlarına yönelik düzenlendi.

Moğolistan’daki siber saldırı, ülkenin Dışişleri Bakanlığı’na aitmiş gibi davranarak koronavirüs enfeksiyonlarının yaygınlığı hakkında orijinal görünümlü e-posta ve word belgesi barındırdı. Dosyayı açmak, mağdurun bilgisayarına word uygulamalarını her açtıklarında çalışan kötü amaçlı bir kod parçası yüklüyor.

Kötü amaçlı kod, komut ve kontrol merkezi olarak bilinen başka bir bilgisayarın, kurbanın cihazına uzaktan erişmesine ve kontrol etmesine, daha fazla talimat ve kötü amaçlı yazılım yüklemesine izin verdi. Bilgisayar korsanlarının, hedef alınan makinede casusluk yaparak verileri çalmak veya başka saldırıları yönlendirmek için kullanabileceği belirtiliyor.

Bilgisayarınıza virüs bulaşması halinde, bilgisayar korsanları kişisel bilgilerinizle birlikte işiniz hakkındaki verileri de çalabilir. Cihazın çökmesi halinde, artık tarama veya uzaktan çalışma için kullanamayacağınız anlamına geliyor. Özellikle COVİD-19 a ilişkin bilgilerin, Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynaklardan bakılması gerektiği tavsiye ediliyor.

Related posts

Türkiye’de koronavirüsü bilgilendirme sitesi açıldı !

Fatih Akgün

Her yıl merak edilen haber Google’da en çok arananlar :)

Fatih Akgün

Japonya’da oyunculara özel oyun yatağı üretildi.

Fatih Akgün

Yorum Yap