Teknolojix Haber
YAŞAM

Siber Suçlar Dört Kat Arttı!

Hayat birçok şirket ve kişi için durmuşken bilgisayar korsanları için aynı şeyi söylemek pek mümkün olmuyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Corona virüsü başladığından bu yana siber suçlarda fazlasıyla artış yaşandığını bildirdi.

Siber saldırılar hakkında açıklama yapan FBI yetkilisi, Coronavirüsün başlangıcından bu yana siber saldırı bildirimlerinin zirve yaptığını açıkladı. Aspen Enstitüsü’nde konuşma yapan FBI Genel Müdür Yardımcısı Tonya Ugoretz, salgından önceki aylarla kıyasladıklarında siber saldırı ihbarlarının dört kat arttığını ifade etti.

FBI bünyesinde İnternet Suç Şikayet Merkezi (IC3) olduğunu belirten Tonya Ugoretz, “ Ne yazık ki IC3 son birkaç aydır inanılmaz derecede meşgul.” dedi. Virüs dönemi öncesi günde yaklaşık bin şikayet aldıklarını fakat bu rakamın şimdilerde 3-4 bine yükseldiğini söyledi.

Ayrıca, sahte koronavirüs yardım kuruluşları oluşturanlar olduğu ve bu kişilerin insanlara maske ve diğer türde ekipman gönderme sözü verdiğini ifade etti. FBI yetkilisi, kurum olarak yabancı ülkeler tarafından ABD’nin hem ulusal sağlık hizmeti sektörünü hem de Coronavirüs araştırma yeteneklerini hedef alan saldırılar gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Tonya Ugoretz, Kesinlikle bu kurumlardan bazılarına keşif faaliyeti ve bazı müdahaleler gördük. Özellikle de kendilerini Coronavirüs ile ilgili araştırmalar üzerinde çalışırken tanımlayanlara yönelik… şeklinde konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün, siber saldırılarla ilgili bir tanımı mevcut. İnfodemik olarak belirlenen bu terim, “insanların, internette dolaşan hem doğru hem de yanlış bilgi bolluğu ile bombardımana tutulması” olarak tanımlanıyor. Yetkililer, internet kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarına karşı dikkatli olmaları yönünde sıklıkla uyarıyor.

Related posts

Netflix, GÜNCELLENDİ!

Ünlü YouTuber’ın 5 Yıl Önce Hazırladığı Özel Sığınağın Son Hali

Fatih Akgün

Havalimanları ve Metrolar için ” maskematik ” geliştirildiği.

Fatih Akgün

Yorum Yap