Teknolojix Haber
İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel)

Siber Zorbalık Nedir, Siber Zorbalık Önlenebilir Mi?

Siber Zorbalık Nedir, Siber Zorbalık Önlenebilir Mi? ile ilgili görsel sonucu

İnternet ve bilişim teknolojilerinin ilerlemesiyle birlikte siber zorbalık da son yıllarda dünyada  ve  ülkemizde önemli bir sorun olarak tanımlanmaya başlandı.

Siber zorbalık konusu, Türkiye’de geçen ay hayatını kaybeden üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin ölümünün ardından gündeme getirilmişti. Yakınları, Ünli’nin çeşitli sosyal medya platformlarında alaycı mesajlara ve zorbalığa maruz kaldığını ve bu tarz mesajlara canının sıkıldığını belirtmişti.

Dünyada da özellikle sosyal medya üzerinden atılan olumsuz mesajların insanların psikolojisini nasıl etkilediği tartışılıyor.

Dünyada ve Türkiye de birçok ünlü siber zorbalıktan nasiplerini almış görünüyorlar ki çoğu yorumları kapatmış durumda.

İnternet ortamında siber zorbalık olarak nitelendirilecek davranışlar yetişkinler için önemli bir sorun olsa da asıl risk grubu olarak ergenler ve gençler gösteriliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), geçen yıl yaptığı bir açıklamada 15 ile 24 yaş grubundaki gençlerin yüzde 70,6’sının internette şiddet, siber zorbalık ve dijital taciz gibi olgular yüzünden tehlikelere maruz kaldığına dikkat çekti.

Açıklanan rapor ve istatistikler, İngiltere, ABD ve Kanada’da siber zorbalığa maruz kalan internet kullanıcılarının oranının yüzde 20’nin üzerinde olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’de de benzer bir durum söz konusu. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Sayan, 2017 yılında yaptığı açıklamada, Türkiye’de siber zorbalığa maruz kaldığını açıklayanların oranının yüzde 20 olduğunu söyledi.

Siber Zorbalık Nedir, Siber Zorbalık Önlenebilir Mi? ile ilgili görsel sonucu

Siber zorbalık nedir?

Siber Zorbalığa Karşı Farkındalık Projesi Basın Sorumlusu Koralay, siber zorbalığın en basit haliyle “bilgi ve iletişim teknolojileri kullanılarak bireylere ya da gruplara teknik ya da iletişimsel tarzda zarar verme davranışı” olarak tanımlandığını söyledi.

Koralay, bu tanımın detaylarına girildiğinde “teknik ve iletişimsel tarz” ile “ilişkisel baz” kavramlarının altının özellikle çizilmesi gerektiğini vurguladı:

“Teknik kısmı daha çok siber saldırı bazında ele alınabilir. Bu da donanımsal ya da yazılımsal konular üzerinden ayrılıyor. İlişkisel baz ise daha normal, günlük hayata yönelik. Bir çocuğun bir çocuğu utandırması, taciz vakaları gibi.”

Bugün siber zorbalık olarak genel kabul gören davranışlar arasında bireylerin görüntülerini izinsiz olarak çekip paylaşmak, sosyal medya platformlarından bireyleri aşağılayıcı, alay edici, tehditkar ve cinsel içerikli mesajlar göndermek, kişisel bilgileri rıza olmadan paylaşmak, sosyal medya platformları üzerinden birisi hakkında dedikodu yaymak ve insanlar hakkında karalayıcı bilgiler dolaşıma sokmak gibi eylemler yer alıyor.

Siber zorbalık konusunun hukuki boyutu nedir?

Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) tanımlı suçlar, siber zorbalık kapsamına giren eylemlerin de önemli bir bölümünü kapsıyor.

Avukat Öztürk, kanunen gündelik hayatta suç teşkil eden eylemlerin siber alanda yaşanıp yaşanmamasının bir önemi olmadığını ancak siber alandaki eylemlerin mağdur olma sürecini hızlandırdığını ve mağdurun bilinçli olması durumunda kanıt bulmayı kolaylaştırdığını belirtti.

Öztürk, “Ergenlik dönemindeki cezai ehliyeti olmayan veya sınırlı olan çocuklar, siber alanda suça çok daha kolay sürüklenebiliyor. Diğer yandan kanıt-delil elde etme konusunu biraz daha kolaylaştırıyor. Mağdur yeterince bilinçliyse, çok fazla korkuya kapılmadıysa delilleri saklayabiliyor” dedi.

Siber alemde yapılan eylemlerin de TCK’da karşılığı bulunduğu için ayrıca bir yasal düzenlemeye gerek olmadığını düşündüğünü aktaran Öztürk, mevcut kanunların siber zorbalık olarak nitelendirilen eylemlerin cezalandırılması için yeterli olduğunu belirtti.

Öztürk, “TCK’nın yanı sıra özel hayatın ve haberleşmenin gizliliği ile ilgili de kanunlar var. İfşa, konuşmaların ekran görüntüsü alınıp paylaşılması gibi eylemler zaten yasal olarak suç olarak tanımlı” diye konuştu.

Related posts

Solunum Cihazı Nedir?

Fatih Akgün

Google Chrome, Şifrelerinizin Güvenliliği Konusunda Sizi Uyaracak!! 

M. Büşra Kaya

Apple, 3200 TL Değerindeki İki Uygulamayı Ücretsiz Sunuyor

Fatih Akgün

Yorum Yap