Teknolojix Haber
YAZILIM

Sidebar Nedir? Sidebar Nasıl Kullanılır?

Sidebar Nedir?

Sıradan bir web sitesi düzeninde, genellikle ana içerik bölümünün sağında veya solunda ya da her iki yanında önemli linklerin, bilgilerin veya içeriklerin bulunduğu sütunlar vardır. Bu site içi bölümlerine sidebar adı verilir. Kullanıcı deneyimi için olsun, site kalitesi için olsun siteler için son derece önemli alanlardır.

 

Sidebar kullanımı  web siteleri için bir zorunluluk değildir ancak doğru kullanıldığı zaman çok yönlü fayda sağlar. Ziyaretçilerin site içinde vakit geçirme sürelerini uzatabilir, site trafiğini artırabilir, sidebarda gösterilen reklamlarla kazanç sağlama olanağı sağlayabilir. Ayrıca, estetik olarak site tasarımını zenginleştirebilir.

 

WordPress web sitelerinde, sidebarlar bileşen/hazır (widget-ready) adıyla bilinir. Sitedeki ana içerikten farklı içerikleri gösterme amacıyla kullanılır. Sidebarlar, ana içerik alanının sağında veya solunda dikey şekilde yer alabileceği gibi yatay şekilde site tabanında ya da üst kısmında da konumlandırılablir. Bir sidebarın nerede konumlanacağı ya da sidebarda ne gösterileceği tasarıcımın tercihine bağlıdır.

 

 

Sidebarlarda hangi içeriklere yer verilmelidir?

  • Ana sayfaya sığdırılamayan bilgilendirmeler,
  • Ana içeriğinden farklı mesajlar ya da abonelik formları,
  • Ana içerikle ilişkili ya da tamamlayıcı  içerikler,
  • Trafiği artırılmak istenen sitedeki diğer sayfa ya da içerikler,
  • Reklamlar veya kampanyalar,
  • Sosyal medya sayfalarındaki akışlar,
  • Son içeriklerin özeti, etiketler, arama kutuları, RSS üyelik linkleri.


Sidebar alanları nasıl verimli kullanılır?

Web sitelerinin türüne göre, öne çıkarılmak istenen içerikler de değişiklik gösterir. Sidebar kullanmadan önce, web sitesinde neyin öne çıkarılacağına dair detaylı düşünmek gerekir.

 

Sidebarın verimli kullanılmasını sağlayacak içeriklerden ilki; son içerikler ve popüler içeriklerdir. Bu içerikler ile ziyaretçilerin dikkati başka bir içeriğe çekilebilir ve sitede geçirdikleri zamanı uzatabilirsiniz. Eski ziyaretçilerin veya müşterilerin görüşlerini sidebarda yayınlamak da hedef kitlede güvenilirliği artırmak amacıyla kullanılan bir yoldur. Etkileşimi artırmak amacıyla kullanılan abonelik formları da sidebarlarda yer alması uygun görülen diğer bir bileşendir.

Ziyaretçileri siteye ait sosyal medya platformlarına yönlendirmek amacıyla sidebara sosyal medya bağlantıları eklemek de yaygın kullanılan ve faydalı bulunan bir tercihtir. Bunlara ek olarak, sidebarların en sık kullanım şekillerinden biri de  reklam içerikleri bulundurmaktır. Bu yöntem de birçok site tarafından kazanç sağlama amacıyla yaygın kullanılmaktadır.

 

 

Related posts

ANDROİD OYUNLARINI PC OYNAMAK nasıl mı?

Fatih Akgün

iOS 14’ten, iPhone’lar için sürpriz yenilik!

Microsoft , Windows 10 Arama Motoruna Yeni Özellik Ekledi

Fatih Akgün

Yorum Yap