Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Sivrisinekler Corona Virüs Bulaştırır mı?

Önümüz bahar ve sonrası yaz. Koronavirüs toplumda büyük paniğe neden oldu. Vatandaşın aklında birçok soru var. Onlardan biri de sivrisineklerden coronavirüs (Covid-19) bulaşır mı? Virüs kan yolu ile bulaşır mı?

Sivrisinekler emdikleri kan ile patojenleri insandan insana aktararak her yıl milyonlarca hastalığa ve ölüme neden olabiliyor. Böyle bir bilimsel gerçekle yüz yüzeyken insanların en merak ettiği konu da sivrisineklerin COVID-19 yani koronavirüs taşıyıp taşımayacakları.

Sivrisineklerden koronavirüs geçer mi?

Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan açıklamada, corona virüsün sivrisinekler ya da diğer haşareler aracılığıyla insana bulaştığı yönünde veri olmadığı belirtildi.

Koronavirüs hakkında henüz açığa çıkmamış çok fazla bilgi var. Ancak sivrisineklerin COVID-19 taşıyıcısı olabileceklerine dair henüz bilimsel bir kanıt yok.
Corona virüsün Afrika ve Latin Amerika’da daha düşük seviyede seyrettiğini belirten DSÖ, bu bölgelerde corona virüsün sivrisinekler aracılıyla bulaştığı yönünde vaka bulunmadığını da vurguluyor..

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip corona virüsün kan yolu ya da deriden temas yoluyla buluşmadığını vurgulayarak şu açıklamayı yapıyor:

“Yeni tip corona virüs (Covid-19) bir solunum yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da hapşırmasıyla bulaşabilir. Ya da bir yüzeyin üzerinde insanların ellerine bulaştıktan sonra, o elin ağız ya da buruna götürülmesi yoluyla bulaşabilir.”

Genel bilgi olarak baktığımızda; dişi sivrisinekler yumurtalarını geliştirmek için kanla beslenmeye ihtiyaç duyarlar.
Ancak bir sivrisineğin taşıyıcı olması için enfekte olması bunun için de enfekte olmuş bir hayvanı ya da insanı ısırması gerekir.
Sivrisineklerin sarı humma, chikungunya gibi bir dizi virüs bulaştırabildiği bilinmekte. Ancak HIV ve ebola gibi hastalıkları bulaştırmazlar çünkü bu virüslerde enfekte olmazlar.
Haliyle sivrisineklerin COVID-19 taşıyıcısı tehlikesi taşıyıp taşımadıklarının bilinmesi için bu virüsle enfekte olup olmadıklarının ortaya çıkması gerekir.

Related posts

SAP Güvenlik Sorunlarını Duyurdu

Fatih Akgün

‘Kovid-19 Hastaları İzlem Merkezi’ açıldı

Fatih Akgün

WHATSAPP VE TELEGRAM İÇİN KAMU PERSONELLERİNE SINIRLAMA GELİYOR!!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap