Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Sizce Elimizde Telefon Ne Kadar Sosyal Medya’da Takılıyoruz

Türkiye’de sosyal medya ne kadar ve nasıl kullanılıyor?

We Are Social ve Hootsuite’in ‘Digital 2020’ raporunu yayınladı ve çıkan sonuç dünyada 3,8 milyar kişi aktif olarak sosyal medya platformlarını kullanıyor.

Peki Türkiye’de tablo nasıl?

Her yıl dünya genelinde ve ülkeler bazında internet ve sosyal medya kullanımına dair ortak rapor hazırlayan We Are Social ve Hootsuite‘in Ocak ayında yayımlanan ‘Digital 2020’ raporuna göre, dünya çapında 4,5 milyar kişi internet kullanıyor, bu küresel nüfusun yüzde 59’una denk geliyor.

Ocak 2020’de Ocak 2019’a kıyasla dünya çapında internet kullanıcı sayısı 298 milyon arttı. Bu, yüzde 7’lik bir artışa tekabül ediyor.

Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 3 dakika az olsa da, bu yıl bir kullanıcının yılın 100 gününden fazlasını internete bağlı olarak geçireceği anlamına geliyor.

Raporda Türkiye için neler söylenmiş..

“Tipik bir kullanıcı, uyanık olduğu zamanın yüzde 40’ından fazlasını internette geçiriyor ve 2020’de insanlık hep birlikte toplam 1,25 milyar yılını internet kullanarak geçirmiş olacak.”

We Are Social ve Hootsuite’in raporundaki Ocak ayı verilerine göre, Türkiye’de 62,7 milyon internet kullanıcısı var. Bu sayı, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4 daha fazla.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 verilerine göre ise, Türkiye’de nüfusun yüzde, 75,3’ü internet kullanıyor. Erkekler arasında bu oran yüzde 81,8’i, kadınlar arasında ise bu oran yüzde 68,9’u buluyor. Son 10 yıldaki veriler incelendiğinde, internet kullanım oranının yıldan yıla arttığı görülüyor.

Related posts

Google 2019 En çok arananlar listesi!

Fatih Akgün

Sosyal Medyada Çığ Gibi Tepki! Çocuk Omurgasından Çanta Yapıldı

Fatih Akgün

Facebook, Corona Virüsüyle İlgili Haberleri Engelliyor

Yasemin ACAR

Yorum Yap