Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Sizce Renault kaç adet elektrikli otomobil satmıştır?

Renault, kaç adet elektrikli otomobil sattığını açıkladı!

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Renault, satış rakamlarıyla diğer firmalara göre daha yüksek bir başarıya sahip. Özellikle uygun fiyatlı otomobilleriyle birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başarıyor.

Şirket, yeni yayınladığı raporda Kasım ayındaki otomobil satış rakamlarını açıkladı. Rakamlara baktığımızda binek otomobil satışlarının küresel çapta düştüğünü görüyoruz. Ancak bu durum elektrikli otomobiller için geçerli değil.

Renault, elektrikli otomobil satışlarını artırdı!

Renault, Kasım ayındaki otomobil satışlarının raporunu yayınladı. Rapora göre içten yanmalı motora sahip otomobillerinin 2021 Kasım ayındaki satışları, geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre düşerek 105.161 oldu. Bu düşüşün sebebinin çip krizi olduğu düşünülüyor. Ancak raporda belirtilenlere göre elektrikli otomobil satışlarında küresel çapta bir artış gerçekleşti.

Fransız marka, 2020 Kasım ayına göre elektrikli otomobillerinin satışlarını %8 artırdı ve 2021 Kasım ayında 13.476 adet elektrikli sedan ve ticari otomobil sattı. Bu rakam şirketin tarihindeki en iyi rakam olarak açıklandı. Bu durum elektrikli otomobillere olan ilginin dünyada her geçen gün arttığını bizlere gösteriyor.

Renault’un dünya genelindeki binek satışlarının %11.5’i, ticari otomobil satışlarının ise %4.8’i elektrikli otomobillerden oluşuyor. Avrupa pazarında binek otomobil satışlarının %21.8, ticari otomobil satışlarının ise %5.7’si tam elektrikli otomobillerden oluşuyor. Avrupa’daki satışların biraz daha fazla olmasını nedeni markanın pazara daha fazla elektrikli model sürmesi.

Geçen ay Renault 9.400’ün üzerinde ZOE ve yaklaşık 3.100 Twingo Z.E sattı. Renault Kangoo Z.E. minibüs de 900’den fazla adet sattı. Renault’un şarj edilebilir hibrit ve hibrit modellerinden kaç tane sattığına dair henüz veriler bulunmuyor. Ancak gelecek aylar içerisinde ya da yıl sonunda yayınlanacak bir raporla bu verilere ulaşabiliriz.

Renault’un firmalarından Dacia, uygun fiyatlı SUV modeliyle çok büyük bir başarıya ulaştı. Bu ay araç büyük bir rekor kaydetti ve 5.906 adet sattı. Bu rakam, aylık binek otomobil satışlarından %15 daha fazla. Renault grubu bu ay 19.000’den fazla tam elektrikli otomobil sattı.

Siz elektrikli otomobil alırmıydınız?

Sizce elektrikli otomobiller mantıklı mı?

Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Related posts

Yerli otomobil siparişi 120 bini geçti!

admin

OTOMOV.com Ücretsiz Oto Servis Yazılımı İncelemesi

Fatih Akgün

Drone taksi Güney Kore’nin başkenti Seul’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım