Teknolojix Haber
OTOMOBİL ROBOTLAR

SkyDrive’ın uçan arabası 4 dakika uçtu

SkyDriveın uçan arabası 4 dakika uçtu

SkyDrive’ın uçan arabası 4 dakika uçtu

Japonya’da Sky Drive şirketinin ürettiği 1 kişi kapasiteli  “Uçan Araba” yolculu deneme uçuşu gerçekleştirdi. Test uçuşunda SkyDrive’ın uçan arabası 4 dakika uçtu

Japonya’da ‘uçan araba’ 4 dakika havada kaldı

Şirket yetkililerince gazetecilerle paylaşılan deneme uçuşunun görüntülerinde, aracın pervaneleriyle 1-2 metre yükseldiği ve 4 dakika boyunca havada kaldığı görüldü.

SkyDrive  uçan araba projesinin başında bulunan Tomohiro Fukuzawa, yaptığı açıklamada, 2023’te uçan arabanın gerçek yaşamda yerini alabileceğini dile getirirken  aracı güvenli hale getirmenin önemli olduğunu söyledi.

Dünyada 100’ün üzerinde uçan araba projesinin yürütüldüğü halde  yolcu ile yapılan uçuşlarda ise sadece birkaçının başarılı olduğu biliniyor.

Uçan arabanın şimdiye dek sadece 5 ila 10 dakika havada kaldığını ifade eden Fukuzawa, aracın 30 dakika uçabilmesi halinde ihraç edilmesi dahil daha fazla potansiyele sahip olabileceğini belirtti.

SkyDrive'ın uçan arabası 4 dakika uçtu

Uçan Araba sayesinde daha hızlı seyahat imkanı olacak

Uçaklar ve helikopterlerin aksine “elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL)” hava araçları, prensipte kişisel yolculuklar için daha hızlı seyahat imkanı sunuyor.

Uçan arabalar otomatik pilot ile kendisi de, bir insana ihtiyaç duymadan, uçabiliyor. Bu da bireysel yolculuk yapacak kişiler için hava limanlarında beklemeden seyahat etme imkanı verecek. Hava limanlarında yaşanan  yoğunluğun, trafik sıkışıklığıyla ilgili problemleri ve pilot kiralamanın maliyetlerinin ortadan kalkmasını sağlayacak bir teknolojik gelişme olarak görülen uçan arabalar çok yakında günlük yaşamda yerini alacak gibi görünüyor.

Ancak bu araçların ticarileşmesinin önünde aşılması gereken engeller arasında pil ömrü, hava trafik kontrolü ve diğer altyapı sorunları bulunuyor.

ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsünde görevli Prof. Dr. Sanjiv Singh, açıklamasında, araçların ücretlerinin 10 milyon dolar olması veya sadece 5 dakika uçabilmesi gibi durumlarda kimsenin bu tür araçları almayacağını söyledi.

2012’de Cartivator isimli gönüllü bir grubun girişimiyle başlayan SkyDrive projesi, Toyota Motor, Panasonic, Bandai Namco gibi firmalarca destekleniyor.

Kaynak :NTV

Diğer otomobil haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Related posts

Çin Ticaret fuarında Yapay Zeka Robotlar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Türkiye’de Üretilen Toyota COROLLA Yılın Otomobiline Aday

Fatih Akgün

Kia’dan 25 Milyar Dolarlık Yatırım!

Fatih Akgün

Yorum Yap