Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Solunum Cihazı Nedir?

Mekanik ventilatör olarak da adlandırılan suni solunum cihazları en basit haliyle, akciğerlerin görevini yeterince yapamadığı durumlarda hastanın solunumunu destekleyen aletler olarak tanımlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, Covid-19 hastalarının yüzde 80’i hastanede tedavi görmeden bu hastalığı atlatıyor. Yoğun bakıma yatırılması gereken hastaların oranı ise yüzde 5.

Tanımlar: Ventilatör, respiratör aynı anlamda kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı “Solutucu” veya “solunum cihazı”dır. ALS hastalarında ventilatör ile hastaya iki şekilde solunum desteği verilir.

Non-invaziv Mekanik Ventilasyon: Solunum borusuna delik açılmadan maske yardımı ile solunum desteği veren solunum cihazının kullanılması.

İnvaziv Mekanik Ventilasyon: Trakeostomi denilen solunum borusuna delik açılarak bu deliğe yerleştirilen kanül yardımıyla solunum desteği veren solunum cihazı kullanılması.

 

 

Bosanski jezik

Šta su aparati za disanje (respiratori)

Uređaji za umjetno disanje, koji se još nazivaju i mehanički ventilatori, jednostavno se opisuju kao uređaji koji podržavaju pacijentovo disanje kada pluća ne mogu adekvatno raditi svoj posao.

Definicije: Ventilator i respirator imaju isto značenje. Kod bolesnika s ALS-om, pacijentu se respiratorna podrška pruža na dva načina pomoću ventilatora.

Neinvazivna mehanička ventilacija: Korištenje respiratornog uređaja koji pruža respiratornu podršku uz pomoć maske bez otvaranja rupe u dišnim putevima.

Invazivna mehanička ventilacija: Korištenje respiratornog uređaja koji pruža respiratornu potporu kanilom smještenom u ovoj rupi otvaranjem rupe u cijevi za disanje nazvanu traheostomija.

Related posts

Oyun ve Konsol Dünyasının Devi Nintendo Switch Pro Hakkındaki Son Detaylar…

Meryem ACAR

Telefonlarımız neden yavaşlar? Sistem yavaşlamasının çözümü!

Fatih Akgün

Türkiye’de Lityum iyon pil üretim fabrikasının inşaat temelleri atılıyor

Emre

Yorum Yap