Teknolojix Haber
YAŞAM

Son dakika: Kızılay koronavirüs tedavisine hazır !

ABD korona virüs geçirmiş ve hastalığı atlatmış kişilerin plazmaları ile şimdiki hastaların tedavi edilmesi metoduna onay verdi. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık da sosyal medya hesabından, ‘Kızılay olarak Afarez Merkezleri’mizde bu çalışmayı yapmak için hazır olduğumuzu bildiririz.’ açıklamasında bulundu. Sağlık Bakanlığı’nın onay vermesi durumunda tedavi Türkiye’de de uygulanabilecek.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi salı günü ABD’de 50.000’den fazla Amerikalıyı hasta eden koronavirüs için ilk tedaviye onay verdi: Enfeksiyonu temizleyen insanlardan kan plazması.

Geri kazanılmış koronavirüs hastalarından alınacak kan plazması, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmak için geliştirdiği antikorlar açısından zengindir.

BU YÖNTEM ÇİN’DE DE UYGULANIYOR
Çin geçen ay hastalarının tedavisi için yüzyıllık yöntemi uyguladı ve New York Valisi Andrew Cuomo pazartesi bir açıklama yaparak, plazmanın devletin 25.000’den fazla koronavirüs hastasının en hastalarını tedavi etmek için test edileceğini söyledi.

Bilim adamları koronavirüse karşı yeni, spesifik tedaviler geliştirmek ve klorokin ve remdesivir gibi deneysel ilaçları test etmek için çalışırken, kritik hasta COVID-19 hastaları için en iyi umut olabilir.

TÜRKİYE’DE DE BU YÖNTEM DENENEBİLİR
Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık yaptığı açıklamada, ‘Kızılay olarak Afarez Merkezleri’mizde bu çalışmayı yapmak için hazır olduğumuzu bildiririz.’ ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı’nın onay vermesi durumunda bu yöntem Türkiye’de de kullanılacak.

Related posts

Uluslararası Kamuoyunda Panik Yaratan Corona Virüs Araştırması

Fatih Akgün

Kötü Haber Geldi:Fatih Terim’in de Korona Testi Pozitif Çıktı

Fatih Akgün

Başbakan Mark Rutte Hükümeti istifa etti.

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap