Teknolojix Haber
YAŞAM

Son Dakika… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Açıklamalarda Bulundu: İşte TÜRKİYE Günlük Koronavirüs Tablosu

Koronavirüs salgınında dünyada gelinen nokta artık olayın başlangıç günlerin bile unutturdu. Herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. Dünyanın her ülkesi bu savaşta ayrı bir cephe. Karşımızda sürekli hareket halinde olan koyduğumuz sınırlarda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var. Dayanışma şimdi izolasyonla gerçekleşiyor. Aziz milletim koronavirüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Hastalık Türkiye’ye geldiğinde bu mücadelesi asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik.  İlaç aşı çalışmaların sürdüren insanlar bize ne diyor ona bakmalıyız. Tıp temastan kaçın araya mesafe koy diyor. Bu temel kural uygulanmazsa diğer tedbirler bizi koruyamaz. Yakınlarınızı uyarmanız gibi bir sorumluluğunuz var. Özgürlüğümüzü kısıtlayan biz değiliz. Özgürlüğümüzü risk kısıtlıyor. İzolasyon gerekli olan mücadele şartıdır.  Herhangi birimizin tavizi ciddi sonuçlar demektir. Bugünler şüphesiz geçicidir. Bugün ödevimizi ne kadar iyi yaparsak yarın bununla o kadar övüneceğiz. Bundan bir an için şüphe duymuyorum. Bir yönüyle bu bir savaştır. Hedefimiz bu savaştan en az can kaybıyla çıkmaktır. Virüsün bütün gücünün ne olduğunu size söyleyeyim. Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır.

Bu mücadelede stratejimiz sabit hayat olmalıdır. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar hızlı galip geliriz. Son 24 saatte yapılan test sayısı 14396 bugünkü vaka sayısı 2148 bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 63. 

Bir hasta bulaştırdığı kişi sayısı en az 30. Bu herhangi bir tablo değil bu isimleri belli olan somut bir örnek. Yani virüs bu kadar kolay yayılıyor. Herkesin şu dönemde şüpheli gibi görüp evinde izole etmesini önemsiyoruz. Bulaştıran kişi ise hastaneye bile yatmadı ama 3 kişinin hayatını kaybetmesine 12 kişinin de pozitif olduğunu görüyoruz. Özellikle şunu söylemek istiyorum virüs çok kolay bulaşıyor. Biz daha önce bunu böyle bilmiyorduk. Çok kolay bulaştığını ve o nedenle izolasyonun son derece önemli olduğunu tekrar altını çizdik. BU virüs bütün dünyaya yayılımı 3 ayda oldu.

”Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , konuşması sırasında duygusal anlar yaşadı. Uyku problemi yaşayıp yaşamadığı sorulduğunda  buna cevap vermeyeceğini söyledi.”

Related posts

Son Dakika: Türkiye’de Koronavirüsten 73 Can Kaybı Daha! iŞTE Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu

Yasemin ACAR

Sınıflarda Pozitif Vaka Çıkarsa Ne Yapılacağını Açıklandı

Nihal Sanlı

İngiltere, Covid-9 ile Mücadele İçin Oyun Endüstrisiyle İş Birliği Yaptı!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap