Teknolojix Haber
OYUN

Sony PlayStation 5, Kullanıcıları Sevindirecek Bir Arayüze Sahip Olacak

Sony, özellikle oyunseverler tarafından merakla beklenen PlayStation 5’in teknik özelliklerini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Fakat işletim sistemi ve arayüz hakkında detaylı bir bilgi verilmemişti. O halde PlayStation5’in arayüzünde ne gibi farklılıklar olacağına gelin birlikte bakalım.

Teknik detayları açıklanan Sony PlayStation 5’in SSD, Ray Tracing ve geriye dönük uyumluluk gibi bazı önemli özelliklerle geleceğini öğrendik. Ancak cihazı açtığımızda karşımıza nasıl bir arayüz geleceği hakkında henüz herhangi bir fikrimiz yok.

PS5’in selefi PlayStation 4’te, oyuna girmeden önce arkadaşlarınızla iletişim kurmanıza ve PlayStation Store‘a bağlanmanıza müsaade eden bir ana menü bulunuyor ancak gelen haberler, PS5’in işleri bir sonraki seviyeye taşıyacağını gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta içinde, Sony’nin yeni nesil oyun konsolu için interaktif arayüzler üzerinde çalıştığına işaret eden bir patent dosyası ortaya atılmıştı. Sony PlayStation sistem mimarı Mark Cerny’nin geçtiğimiz yıl Wired’e verdiği bir röportajda yaptığı açıklamalara da baktığımızda, PS5’in arayüzünde çok önemli değişikliklerin olması muhtemel.

Tek oyunculu oyunların, hangi görevleri yapabileceğiniz ve bunları tamamladığınızda hangi ödülleri alabileceğiniz gibi bilgileri kullanıcı arayüzünde sunduğunu belirten Cerny, bu yaklaşımı PS5’in sistem arayüzünde de benimsemek istiyor gibi.

Peki bunun anlamı nedir? PS5’inize Call of Duty: Modern Warfare yüklediğinizi düşünelim. Cerny, oyunu başlatmadan bile mevcut multiplayer listelerini ve etkinliklerini direk PS5’in ana menüsünden görebileceğiniz bir arayüzü hayata geçirmeye çalışıyor. Aynı zamanda, konsol size tek oyunculu olarak hangi görevleri tamamladığınızı gösterecek ve doğrudan istediğiniz bir göreve atlamanıza müsaade edecek.

Hız ve verimlilik kavramlarını PS5’in odak noktasına koyan Sony, kullanıcı arayüzünde yapacağı bu küçük ancak etkili yenilikle oyun içinde bir modu veya bölümü direkt olarak konsolun ana menüsünden size sunmayı planlıyor. layStation 5 hakkında teknik detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Assassin’s Creed: Valhalla Resmi Olarak Duyuruldu

Fatih Akgün

Black Mesa Beta Son Sürümü Yayınlandı…

Meryem ACAR

Kafa Topu 2, Son Güncellemeyle Beraber ‘Kafa Topu 2.5’ Geldi

Fatih Akgün

Yorum Yap