Teknolojix Haber
OYUN

Sony, PlayStation 5’i İlk Yılında Sınırlı Sayıda Üretmeyi Planlıyor

Sony, 2013 yılında piyasaya sürdüğü PlayStation 4’ten tam 7 sene sonra yepyeni bir oyun konsolu ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bloomberg’den gelen bir rapora göre Sony, bu tatil sezonu için planlanan PlayStation 5 lansmanını ertelemeyi düşünmüyor ancak 2013’teki PS4  için olduğundan daha sınırlı sayıda PS5 üretimi olmasını bekliyor.

Sony 2021 yılı Mart ayının sonuna kadar beş ila altı milyon adet arasında değişen PS5 üretmeyi planlıyor. Bu, 2013 yılında, aynı lansman süresinde Japonya’da gecikmeli olarak piyasaya sürülmesine rağmen  PS4′ün 7.5 milyon konsol sattığını düşünürsek düşük bir rakam.

Bloomberg’e göre bunun nedeni COVID-19 salgınından çok Sony‘nin talep konusunda PS5’ten bekledikleri. PS5, seleflerinden teknik olarak daha iddialı bir makine olacağa benziyor. Bu nedenle  daha yüksek bir fiyata piyasaya sürülmesi bekleniyor . Bu da erken sipariş verenlerin sayısının azalmasına neden olacak.

2013 yılında 399dolarlık perakende fiyatıyla piyasaya sunulan PS4‘ün IHS Markit tarafından üretilmesi 381 dolara mal edilmişti. 450 dolarlık birim maliyeti ve benzer brüt kar marjı ile PlayStation 5’in perakende satış fiyatının en az 470 $ olması bekleniyor. Macquarie Capital analisti Damian Thong’a göre, Sony’nin şu anda en pahalı makinesinin 399,99 $ ile PS4 Pro olduğu ve genellikle indirime koyulduğu düşünüldüğünde, bu rakamın zor bir satış olacağı görüşünde.

Beyazlar bellek maliyeti. Maviler depolama maliyeti.
Sony’nin, PS4’ü köprü olarak kullanmayı planladığı düşünülüyor

Sony‘nin, PS5 ile sınırlı tedarikte kalıp mevcut PlayStation 4 modellerini, yeni kullanıcıları PlayStation Network hizmetlerine çekmek için bir köprü olarak kullanmayı planlıyor. Bu plan doğrultusunda, PS5’in piyasaya sürülmesi ile PlayStation 4 ve Pro modellerinde de indirime gitmesi bekleniyor.

PS5’in seri üretiminin Haziran ayında başlaması planlanıyor. Sony , PS5‘in özelliklerini ve DualSense denetleyicisini açığa çıkardı ancak tasarımını hala bir sır gibi saklıyor. Ancak DualSense denetleyici duyurusunu erkenden aldığımız gibi sistem üretime girdikten sonra, sızıntıları kontrol altına almak zor olabilir.

Related posts

Samsung’un Kablosuz Gamepad’i Çıktı

Fatih Akgün

PlayStation Plus devasa indirim kampanyası başladı

Fatih Akgün

Microsoft,Xbox Live Gold Kasım 2019 Oyunları Açıklandı…

Meryem ACAR

Yorum Yap