Teknolojix Haber
OTOMOBİL TEKNOLOJİ (Genel)

Sony’nin yeni ‘dev’ oyuncağı Sony Vision-S.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından CES 2020‘de sıra dışı bir otomobil ortaya çıktı. İşte Sony‘nin yeni ‘dev’ oyuncağının yeni görüntüleri…

PlayStation, Walkman ve telefon derken Sony bunca yılın ardından ilk kez otomobil de üretiyor. İşte dünyayı şaşkına çeviren Sony Vision-S…

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarından CES 2020 fuarında herkesi şaşırtarak Vision-S adını verdiği elektrikli konsept otomobilini duyurdu. Ardından araç yollara çıktı, yeni görüntüleri internette yayınlandı!

Elektrikli sedan Vision-S, içinde ve dışında 33 farklı sensör, dijital geniş ekranlar, 360 derece ses sistemi ve ağ bağlantısı ile donatılmış.

Sony, otomobilini üretirken yer yer Bosch ve BlackBerry markalarından da destek almış ve tasarım tarafında ise Porsche ile birlikte Lucid Air imzası dikkatlerden kaçmıyor.

Gelelim aracın içinde… Çinli otomotiv devi Byton’ın otomobillerinde olduğu gibi ön konsola tamamen yayılmış bir ekrana sahip olduğu görülüyor.

Ses konusunda oldukça iddialı olan Sony, Sony Vision-S modelinin için 360 derece ses deneyimi yaşayabilmenizi sağlayan “360-degree Reality Audio” adında bir teknoloji de kullanıyor.

Koltuk başlarına eklenmiş yolcu ekranlarıyla da dikkat çeken Vision-S, Sony için radikal bir adım… Şirket, gelecekte ise otonom ve elektrikli otomobiller içindeki parçaların en önemli üreticisi olmayı hedefliyor.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, yeni otomobilleriyle ilgili bakın ne diyor: “Bu prototip hareketliliğin geleceğine yaptığımız katkıyı somutlaştırıyor.” Sony, bu konsept otomobilin sunumunu sadece birkaç dakikayla sınırlandırırken, arkasında bir çok soru da bırakmış oldu. Yani Sony‘nin yeni otomobiliyle ilgili pek çok detayı kimse bilmiyor.

s

Haliyle şirketin Vision-S adlı bu elektrikli otomobili sadece şov için mi yoksa seri üretim için mi tasarladığı henüz açıklığa kavuşmuş değil. Bu görmüş olduğunuz otomobil, aslında bir konsept otomobil. Yani fabrikada üretilen bir otomobilden söz etmiyoruz.

Otomobilin özelliklerinin açıklanmamış olması, sadece Sony teknolojilerini göstermek için tasarlandığı düşüncesini de doğuruyor. Şu an bir konsept otomobil konumunda olan Sony Vision-S modeli yakın gelecekte satışa sunulmayacak gibi görünüyor.

Birçok teknoloji firmasının bir şekilde otonom ve elektrikli otomobil pazarına yönelik ürünler ortaya çıkarıyor. Bu markalardan biri de sürücüsüz otomobil üzerinde uzun süredir çalışan ve iPhone’larıyla milyonlarca kullanıcıya ulaşan Apple’dan başkası değil.

Şirkete yakın kaynakların iddiasına göre Sony‘nin Vision-S modeli ile temel amacı otomobilin içinde yer alan Sony ürünlerini diğer otomobil firmalarına satmak.

Sony’nın Avusturya’da bulunan tesislerinde üretilen Vision S için yayınlanan tanıtım videosunda gösterilen SUV model ise, videonun 41 ile 44. saniyelerinde ortaya görülebiliyor. Buda Sony’nin sadece sedan araçlara odaklanmadığına işaret ediliyor.

Sahip olduğu teknolojilerle özellikle dikkat çeken araçta, 3D ToF ve LIDAR sensörler dahil olmak üzere daha önce de altını çizdiğimiz gibi toplamda 33 sensör yer alıyor.

Sony tarafından paylaşılan bilgilere göre otomobilin geliştirilme sürecinde Bosch, Continental, Genetex, BlackBerry QNX, Magna ve Nvidia gibi önemli firmalar ile iş birlikleri de yapıldı.

Related posts

Yeni CLIO’ya Teşvik Geliyor

Fatih Akgün

Çalışanları Avlayan Siber Saldırılara Karşı Basit Öneriler

Fatih Akgün

Yerli Otomobilin Tasarımını Yapan Şirket Belli Oldu

Yasemin ACAR

Yorum Yap