Teknolojix Haber
İNTERNET TeknolojiXHaber YAZILIM

Sorularla WordPress

WordPress nedir ve nasıl çalışır?

Basitçe ifade etmek gerekirse, WordPress, kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yayınlama yazılımıdır. 2003 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, WordPress en popüler web yayınlama platformlarından biri haline geldi. Ve bugün, hobi bloglarından çevrimiçi en popüler web sitelerinin bazılarına kadar tüm web’in% 35’inden fazlasına güç veriyor.

WordPress ne için kullanılır?

WordPress, ücretsiz, açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma platformudur. Daha teknik bir düzeyde, WordPress, MySQL veritabanı kullanan PHP’de yazılmış bir içerik yönetim sistemidir (CMS). bugün var olan en kolay ve en güçlü bloglama ve web sitesi kurulum platformudur.

WordPress gerçekten ücretsiz mi?

WordPress yazılımının kendisi% 100 ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Açık kaynaklı yazılım, tanımı gereği, herkesin erişimine açıktır. WordPress’in kendisi Genel Kamu Lisansı (GPL) adı verilen bir lisans aracılığıyla kullanılabilir.

WordPress ücretsiz bir açık kaynaklı platform olmakla birlikte isteğe bağlı ek alanlar, bazı temalar ve eklentiler ücretlidir.

WordPress üzerinden ödeme alabilir miyim?

WordPress, aslında kendi başlarına tam teşekküllü platformlar olan bazı inanılmaz derecede güçlü eklentilerle birlikte gelir. Böyle bir platformu blogunuza veya e-ticaret mağazanıza ekleyebilir ve ücretli bir hizmet olarak sunabilirsiniz. Her satıştan bir kesinti alırsınız, bu da web sitenizdeki kullanıcı etkinliğinden pasif gelir elde etmenizi sağlar.

WordPress’i nasıl öğrenebilirim?

WordPress’i öğrenmek, bir hafta boyunca her gün birkaç saat ayırmaya istekli olduğunuz sürece kolaydır. Bazı çok temel arama becerilerine (yani, Google gibi arama motorlarını nasıl kullanacağınızı bilmek) ve talimatları takip etme becerisine ihtiyacınız olacaktır. Hayır, bir web sitesini kodlamak için HTML veya diğer programlama dillerini bilmenize gerek yoktur.

WordPress hangi dilde yazılmıştır?

WordPress (WP, WordPress.org), PHP’de yazılmış ve bir MySQL veya MariaDB veritabanı ile eşleştirilmiş ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Özellikler arasında bir eklenti mimarisi ve WordPress’te Temalar olarak adlandırılan bir şablon sistemi bulunur.

PHP, dinamik etkileşimli web siteleri oluşturmak için bir programlama ve komut dosyası dilidir. Tıpkı WordPress gibi, PHP de bir Açık Kaynaktır. PHP, sunucu tarafı bir programlama dilidir.

WordPress bir web sitesi oluşturmanın en iyi yolu mudur?

WordPress, aklınıza gelebilecek her türlü web sitesini oluşturmanıza izin veren popüler bir web sitesi oluşturma aracıdır. Son derece esnektir, yani web sitenizin tasarımı ve işlevselliği üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

WordPress, kullanıcıların onu neredeyse sınırsız şekillerde özelleştirmesine izin vermek için tasarlanmıştır. Ayrıca birçok web sitesi türünü desteklemek için tasarlanmıştır

Dünyanın en iyi markalarından bazıları web sitelerinde WordPress kullanıyor. Web sitenizi en iyi web sitesi kurucusuyla oluşturmak istiyorsanız, WordPress ile başlayın. Bu kesinlikle bizim 1 numaralı seçimimizdir.

Hangi büyük web siteleri WordPress kullanıyor?

Bu merakınızı gidermek istedik. İşte web sitelerinde WordPress kullanan en önemli büyük markalardan bazıları.

The New Yorker.
BBC Amerika.
Bloomberg Profesyonel.
Resmi Yıldız Savaşları Blogu.
Sony Müzik.
MTV News.
The Wall Street Journal Law Blog.
PlayStation.Blog.
Microsoft News Center.
cPanel Blog.
The Walt Disney Company.
Facebook Newsroom.
The New York Times Company.
Marks & Spencer for Business.
Rotary Means Business – Rotary Club.

WordPress’i nasıl uygularım?

WordPress’i uygulamanın en iyi yolu, bilgisayarınızda yerel WordPress kurulumları oluşturmak ve oradan üzerinde çalışmaktır. Herhangi bir alan adı olmadan WordPress web siteleri oluşturmanıza veya hepsini kendi makinenizde barındırmanıza olanak tanır.

WordPress ile Web Sitesi Kurmak Zor mu?

WordPress’e başlamak ve ziyaretçileri doğrudan kapıdan etkilemeye hazır bir web sitesine sahip olmak için ne yapmanız gerekiyor? WordPress deneyiminiz olmasa bile bunu mümkün olan en verimli şekilde nasıl yapabilirsiniz? İlk WordPress sitenizi kurarken gerekli tüm adımlarda size yol gösterecektir.

1. Adım: Bir Domain Adı Seçin
2. Adım: Web Hosting ve Alan Satın Alın
3. Adım: WordPress’i kurun
4. Adım: Bir WordPress Teması Bulun
5. Adım: WordPress Temanızı Kurun
6 Adım: WordPress Temanızı Yapılandırın
7. Adım: İlk Sayfalarınızı Yayınlayın
8. Adım: Bir Menü Oluşturun
9. Adım: WordPress Ayarlarınızı Yapılandırın
10. Adım: Temel WordPress Eklentilerini Kurun

Detaylı bilgiye Yeni Başlayanlar İçin 10 Adımda WordPress Eğitimi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

WordPress.com ile WordPress.org arasında ne fark var?

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel fark, web sitenizi gerçekte kimin barındırdığıdır.

WordPress.org ile kendi sitenizi barındırırsınız (bunu tavsiye ederiz). Öte yandan, WordPress.com ile, tüm bunları sizin için halleden WordPress.com’dur (başlamak daha kolay, daha az özgürlük)

WordPress.com ve WordPress.org aynı şirket mi?

İkisini birbirine karıştırılmasının nedeni, her ikisinin de aslında WordPress Vakfı’na ait tescilli bir ticari marka olan WordPress adına sahip olmalarıdır.

WordPress.com, kısıtlamaları olan tescilli bir blog barındırma çözümüdür. Aynı isme rağmen, WordPress.com ve WordPress.org doğrudan ilişkili DEĞİLDİR.
WordPress.com, Matt Mullenweg (WordPress’in kurucu ortağı) tarafından kurulan Automattic adlı bir şirkete aittir.

Related posts

Google’ın Son Anda Vazgeçtiği, İlginç Özellik!

Yağmur Kübra Yazıcı

Siber Saldırılarla Dünya Sağlık Örgütü’nün Başı Dertte: 5 Kat Artış Var!

The Witcher’ın İkinci Sezonunun Ayrıntıları Paylaşıldı!

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Kayra 20 Kasım 2020 at 12:55 pm

WordPress öğrenmek için gerçekten ilk adımı atmaya korkanlar için güzel ve cesaret verici bir yazı yazmışsınız. Teşekkürler.

Cevaplayın
Orhan 21 Kasım 2020 at 2:00 pm

WordPress.com ve . Org farklılığını öğrenmeme vesile oldu teşekkürler

Cevaplayın

Yorum Yap