Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Sosyal Medya Ağlarına Türk Yetkili Zorunluluğu!

Sosyal Medya Ağlarına Türk Yetkili

Hükümet sosyal medya düzenlemesi çalışmalarına devam ediyor. Yakın zamanda bu çalışmalarda sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bulunan ofislerine bir Türk yetkili zorunluluğu görüşüldü. Diğer taraftan haber sitelerinin basın kanununa tabi olması da görüşmenin bir diğer gündem maddesiydi.

Medya Ağlarına Türk Yetkili Zorunluluğu Başladı mı?

Sosyal Medya ile ilgili düzenlemeler hükümet partisi Ak Partinin Toplantı gündemindeydi. Partili yetkililer Sosyal Medya şirketlerinde Türk yetkili bulundurmasının önemine dikkat çektiler. Bu zorunluluğun yeni dönemde gelmesi bekleniyor.

Düzenlemede Üç Önemli Husus

Yeni Dönemde Sosyal medya düzenlemesinin 3 önemli husus üzerinde düzenleneceği belirtildi. Bunun sağlanabilmesi için sosyal medyada yayılan paylaşımın organize ya da kasıtlı olup olmadığını belirleyecek mekanizma kurulması üzerinde duruluyor.

 

Farklı olarak medyasının açık ve şeffaf olabilmesi için künye, sorumlu ve adres bildirme zorunluluğu getirilmesi de görüşülen yol haritasında yer alacak. Haber siteleri basın kanununa tabi olacak. Ayrıca yalan haber yayanlara para cezası verilmesi ve mevcut cezaların artırılması da gündemde

Related posts

YouTube, Varsayılan Video Kalitesini 480p’ye Düşürdü! Uygulama Türkiye’de de Geçerli

Fatih Akgün

Kanada’dan Facebook’a 6.5 milyon dolar ceza!

Fatih Akgün

Sosyal Medyadaki ‘E-Devlet’ Dolandırıcıları Yakalandı…

Meryem ACAR

Yorum Yap