Sosyal medya düzenlemesi internet zorbalığını dur diyebilecek mi

Sosyal medya düzenlemesi internet zorbalığını dur diyebilecek mi

Sosyal Medya Uzmanlarına göre, internet kullanıcılarının sık kullandığı sosyal medya platformlarına yönelik düzenlemeyle internet zorbalığının son bulabileceğini belirterek, yaptırımların kişi hak ve hürriyetini koruma altına alacağını söyledi.

Sosyal medya platformları üzerinden kişi hak ve hürriyetine yönelik hakaret, küfür ve alçakça yorumların ardından gündeme gelen düzenleme ile sosyal medyada suç işleyenlerin suçsuz kalmayacağı bir döneme girilecek. Sosyal Medya Uzmanı Ömer Layık, sosyal medya platformlarının temizlenmesiyle yeni bir döneme girileceğini belirterek, yapılacak düzenlemenin “yasak” şeklinde olmaması gerektiğini ifade etti. Layık, “müeyyide” şeklinde yapılacak düzenlemelerin kişi hak ve hürriyetini koruyabileceğini söyledi.

“Yeni meslekler ortaya çıktı”
Sosyal Medya Uzmanı Layık, internetin gelişimiyle yeni mesleklerin ve iş alanlarının ortaya çıktığını belirterek, “Sosyal Medya Uzmanlığı, Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Dijital Performans Uzmanlığı, SEO Uzmanlığı ve Yazılım Uzmanlığı gibi mesleklerin yanı sıra online iş sahaları ortaya çıktı. İnternet olmasaydı bu mesleklerden para kazanan insanlar başka işler yapmak zorunda kalacaktı. Gelişen dünyada yeni mesleklere de ihtiyaç duyuluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal medyada hakaret, taciz, küfrün yanı sıra birçok dolandırıcılık olayının yaşandığını belirten Sosyal Medya Uzmanı Layık, internet kullanıcılarının çok sık kullandığı platformlara yönelik düzenlemeyle “internet zorbalığının” önüne geçilebileceğinin altını çizdi. Sosyal medyayı Diriliş Postası’na anlatan Sosyal Medya Uzmanı Ömer Layık, sosyal medya üzerinden başlayan tartışmalara değinerek, sosyal medyanın avantajları ve dezavantajlarının bulunduğunu dile getirdi.

 

DENETİMSİZLİKLE İNTERNET ZORBALIĞI BAŞ GÖSTERDİ

İnternetin insan hayatını kolaylaştırırken internet dolandırıcılarını da ortaya çıkarmaya başladığını ifade eden Ömer Layık, internet sitelerinden sahte ürünlerle insanların dolandırıldığını hatırlatarak, yapılacak düzenlemenin de kapsayıcı nitelikte olması gerektiğini söyledi.

Sosyal Medya Uzmanı Layık, “Sosyal medya hem özgürken hem de özgürlüğümüzü belirleyen yerdir. Dünyada gelişen olayları anında internetten öğrenirken hem de internet zorbaları yüzünden özgürlüğümüz kısıtlanıyor. Bu zorbalara maddi cezalar verilirken adli sicillerine zorbalıkları da yazılmalıdır. Şimdilerde elinde akıllı telefonu olan kimse zorbalık yapabiliyor” dedi.

“Tüm bankacılık hizmetleri online”
Sosyal Medya Uzmanı Layık, internetin avantajlarına verdiği örnekte, şunları kaydetti: “Eskiden banka önlerinde metrelerce kuyrukta bekleniyordu. Fatura ödeyecekler, kira yatıracaklar, para transferi yapacaklar olmak üzere birçok insan bir sebepten dolayı o kuyrukta durmak zorunda kalırdı. Şimdilerde gelişmiş banka uygulamalarıyla hesaba giriyorsunuz, anında bütün işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Ayrıca, eskiden otomobil pazarları olurdu. Araba satmak isteyenler sabah erken kalkıp pazar alanlarında kendisine yer bulmak durumunda olurdu. Akşama kadar araba alanda beklerdi. Şimdi İstanbul’da bir kişi Ağrı’dan araba alabiliyor. Ne saatlerce bekleyen satıcı oluyor ne de saatlerce alanlarda gezen alıcılar oluyor.”

“İNTERNET KULLANICISINA GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR”

Sosyal medyanın insanlar için kolaylık sağladığına değinen Layık, fiziksel mağazaların sosyal medya üzerinden satış rekorları kırmaya başladığını, girişimciliğin e ticaretle kodlarının değiştiğini belirterek, ünlü markaların pazaryeri sitelerinin bulunduğunu hatırlattı.

 

20’li yaşların internetten veya sosyal medya üzerinden bir “tıkla” uzak olan mağazalardan alışveriş yapabildiğini söyleyen Ömer Layık, hem uygun fiyat hem de milyonlarca çeşit ürün seçme hakkına sahip olan tüketicinin bu mecraları tercihinin arttığının altını çizdi. Sosyal medya kullanıcılarına yaşa göre farklılık gösterdiğini belirten Layık, 50 yaş ve üzeri kullanıcıların genelde aileleriyle iletişim halinde olduğu sanal ortamda görüntülü sohbetle uzakta olan yakınlarını görebildiğini sözlerine ekleyerek, “50 yaş ve üzeri kullanıcılar internetten hediye alsa dahi çok mutlu olmazlar. Bu kişiler genellikle fiziksel mekânları veya mağazaları kullanmayı tercih ederler” diye konuştu.

Ksynsk:Dirilişpostası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir