Teknolojix Haber
İNTERNET SOSYAL MEDYA

Sosyal medya platformlarında dolaşan kişisel bilgilerinize dikkat!

Koronavirüs salgını, sadece bedenen tehdit etmiyor. Aynı zamanda kişisel verilerin ihlalini riskini de beraberinde getiriyor. Whatsapp ve Twitter gibi birçok sosyal medya platformunda koronavirüsle ilgili yanlış bilgilendirmeler virüsten daha hızlı yayılıyor. Koronavirüse yakalanıldığıyla ilgili kişilere ait bilgiler de bu platformlarda paylaşılıyor. Sosyal medya platformlarındaki bu tarz kişisel verilerle ilgili paylaşımlar yaptırımları da beraberinde getirebilir.

Koronavirüs salgını, sosyal medyada en çok paylaşılan konu haline geldi. Aynı zamanda bu paylaşımlarla kişisel verilerin yayılması da sağlanıyor. Ülkemizde salgının ortaya çıkmasıyla birlikte Whatsapp gruplarında ve Twitter’ da teyitsiz haberlerin ve kişisel verilerin paylaşımı artmış durumda. Siber güvenlik uzmanı Serap Günal, salgının başlamasıyla kişilere ait verilerin de bu tarz platformlarda hedef gösterilerek paylaşıldığına dikkat çekiyor. Günal ; KVKK kapsamında kişisel bilgilerin bu şekilde açıklanmasının yaptırıma tabi olabileceğini belirtti.

Kişisel veriler Whatsapp ve Twitter’ da yoğun bir şekilde yayılabiliyor ! 

Ülkemizde virüsten etkilenenlerin sayısı hızla arttıkça salgına yakalandığına dair kişilerin verilerinin paylaşımının da aynı hızla yayıldığını aktaran Günal’ a göre başkaları tarafından ortalığa saçılan bu kişisel bilgiler, çok ciddi tehditler oluşturmakta. Whatsapp ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşılabilen kişilerin açık ev adresleri, çalıştıkları yerler, ad-soyad ve sağlık bilgilerinin birer kişisel veri olması dolayısıyla, söz konusu verilerin paylaşılmasının yaptırıma tabi olacağına dikkat çeken Günal, paylaşımlar konusunda dikkatli olunmalı diyor.

Sadece yaş ve cinsiyet açıklanmasının sebebi nedir ?

Kişisel verilerin fütursuzca paylaşılması KVK Kanunu’na aykırı bir davranış !

Doğru veya yanlış olup olmadığı araştırılmadan başkaları tarafından kişiye ait ve izni olup olmadığı gözetilmeden paylaşım yapıldığını söyleyen Günal, Whatsapp gruplarında veya sosyal mecralarda paylaşılabilen “A firması personeli, B kişisi virüse yakalanmış.” şeklindeki mesajların kişisel veri ihlaline girdiğini aktarıyor. Kişiye ait meslek, işyeri veya yaşadığı yer ve sağlık durumu vb. ilgili verilerin başkaları tarafından paylaşılmasının kanuna aykırılık teşkil ettiğini ifade eden Günal, özellikle insanları tehditlere açık hale getiren bu bilgi paylaşımlarını yapan kişilere yaptırım uygulanabileceğine karşı uyarıyor.

Related posts

Facebook, Wikipedia Destekli Bilgi Panelini Test Ediyor!

Koronavirüsü (COVID-19) Emniyet Genel Müdürlüğü basın açıklaması yapıldı

Fatih Akgün

PTT tarafından verilen ücretsiz maske nasıl alınır?

Fatih Akgün

Yorum Yap