Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Sosyal Medya’nın Artık Türkiye’de Temsilcileri Olacak

TBMM’ye sunulması planlanan torba yasa taslağında yer alan sosyal medyaya ilişkin düzenlemeler mevcut. Taslakta ‘özel hayatın gizliliğini ihlal başvurularına 72 saat içinde cevap vermek zorunluluğunun’ 48 saate indirilmesi yönünde tavsiye kararı alındı.

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkileriyle ilgili olarak hazırlanan taslakta yer alan sosyal medya şirketlerine ilişkin düzenlemeler tartışmalar gündeme geldi. Söz konusu teklifteki düzenlemeleri değerlendirmek üzere ise önceki gün Cumhurbaşkanlığında geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofis yetkilileri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri Kurulu’ndan (BTK) da yetkililer katıldı.

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI OFİS AÇACAK

Edinilen bilgiye göre toplantıda, Türkiye’de bir milyondan fazla kullanıcısı bulunan Facebook, Twitter, Youtube, Tik Tok gibi platformlara Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilmesine yönelik düzenleme ele alındı. Toplantıda bu düzenlemenin gerekliliğine vurgu yapıldı. Gerekçesiyle ilgili olarak, “Bu şirketler Türkiye’de avukat bulunduruyor ancak avukatlara verdikleri vekaletnamelere ‘Yalnızca söz konusu ülkede şirkete yönelik davaları takip edebilir, şirketi temsil edemezler’ ibaresi ekleniyor. Böylece Türk yetkili makamlarıyla doğrudan muhatap kapısını da kapatmış oluyor” görüşü savunuldu.

Bu kapsamda, yeni düzenlemeyle Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilecek olan sosyal medya şirketlerinin, özel hayatın gizliliği ihlal başvurularına yanıt verme süresi de ele alındı. Metinde yer alan “72 saat içerisinde cevap verme zorunluluğunun” 48 saate çekilmesi yönünde karar alındı.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra 30 gün içinde temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde, sitenin internet bant genişliği 30 gün içinde yüzde 50, 60 gün içinde yüzde 95 oranında daraltılabilecek. Bu durumda bu sosyal ağlara erişim zorlaşacak.

 

Related posts

Facebook’tan Koronavirüs İçin Yeni Bir Proje Duyurdu

Fatih Akgün

Twitter’da devasa siber saldırı

Fatih Akgün

Biyometrik Şifreler ile Yüz Tanıma Teknolojileri Güvenilir Mi?

Meryem ACAR

Yorum Yap