Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Sosyal Medyayı Alt Üst Eden Coffin Dance Akımının Hikayesi

Sosyal medyada son zamanlarda sürekli karşımıza çıkan yeni bir akımla karşılaşır olduk. Hemen hemen her platformda gördüğümüz bu akımın ismi ise Coffin Dance.

Sosyal medyada her gün yeni bir akım ortaya çıkıyor. Özellikle gülmeye ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde ise yepyeni ve bol eğlenceli bir akımla karşı karşıyayız; coffin dance. Son zamanlarda tabut taşıyıp dans eden bir grubun videosunu içeren “Coffin dance” videolarına çok sık rastlar olduk. “Tabutla dans etmek” anlamına gelen Coffin Dance, sosyal medyada komik başarısızlıklarla sonuçlanan videoların sonuna eklenip yeni bir akım oluşmasına sebep oldu. Onlarca farklı versiyonu bulunan coffin dance videoları ise pek çok kişi tarafından paylaşıldı. Peki coffin dance akımı nereden geliyor?

Son dönemde sosyal medya yeni bir akımla çalkalanıyor. Komik başarısızlıklarla sonuçlanan videoların sonuna dans edip tabut taşıyan adamların eklendiği videolar pek çok kişi tarafından paylaşılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=FEIFyz8R9Xs

Nedir bu Coffin Dance ?

Coffin dance adı verilen bu videolarda görülen ekip , bir film sahnesi ya da bir klipten alıntı değil. Tabutları dans ederek taşıma Gana’da süregelen eski bir gelenek. Amacı ölüleri neşe içinde uğurlamak.Bu geleneğin görüntüleri ilk olarak BBC tarafından belgesel tadında çekilen bir videoda paylaşıldı. Tabii ki videoda akımda kullanılan ve melodisi akıllarda kalan o şarkı yok.

Afrika ülkelerinde, özellikle de Gana’da oldukça yaygın olan bu gelenek, 7 kişilik bir ekip tarafından düzenleniyor. Bu kişilere tabutu dans ederek taşımaları için para ödeniyor.Tabut, dans ve müzik eşliğinde gezdiriliyor. Hayatını kaybedenler neşe içinde uğurlanıyor. Yas tutanların gülümsemesi için böyle bir gelenek yapılıyor.

Tıpkı Afrika’daki pek çok yerde olduğu gibi Gana’da da cenazeler oldukça önem taşıyor. İnsanlar ise sevdiklerini huzur içinde uğurlamak için bu tip geleneklerden faydalanıyor.

Dans ekibinin lideri Benjamin Aidoo verdiği bir röportajda şunları dile getirmiş;
“Cenaze hizmetlerine bir koreografi eklemeye karar verdim, böylece müşteri bize gelirse, onlara sadece şunu soruyoruz: “Ciddi bir dans mı istiyorsun yoksa biraz daha hareketli mi?”. Aidoo ayrıca bu gelenek için kurduğu şirketle pek çok gence istihdam sağladığını aktarmış.

Öte yandan 2015 yılında Amerikalı blog yazarı olan “Follow My Braids”, grubun kayınvalidesinin cenazesinde sahne aldığını yazdı.

“Ganalı cenazelerinin çok abartılı olduğu ve sürecin günlerce uzayabileceği konusunda uyarıldım. Bu uğurlama üç gün sürdü. Ancak 96 yıl boyunca bu dünyayı süsleyen bir anne için buna değdi. Dans eden tabut taşıyıcıları, akıllara durgunluk veren bir deneyimdi. Bu performansa şahsen şahit olduğum için çok mutluyum. Aslında bu gençlerin müthiş yeteneklerinden ve güçlerinden keyif aldım ve bir ritmi asla kaçırmadılar!”

Related posts

Instagram’ın Yapay Zekalı ‘Yanlış Bilgi’ Özelliği, Tepki Topladı

Fatih Akgün

Bu Otomobil Çevreyi Kirletmeden 778 km Yol Gitti!

Fatih Akgün

Instagram, Türkiye’de Beğeni Gizleme Testlerine Başladı

Yasemin ACAR

Yorum Yap