Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Soyuz Uzaymekiği Uluslararası Uzay İstasyonuna Kenetlendi

Soyuz Uzaymekiği Uluslararası Uzay İstasyonuna Kenetlendi

Bugün başarılı bir uzaya fırlatılma işleminden sonra, bir NASA Astronotunu ve  iki Rus Kozmonotunu taşıyan Soyuz uzay mekiği Ulusllararası uzay istasyonuna bugün (9 Nisan 2020)kenetlenişini .NASA TV’ nin müsadesi ile canlı olarak izlenebildi.

İçerisinde  Astronot Chris Cassidy’i  ve Rus uzay Dairesi Roscosmos Kozmotları Anatoly Ivanishin ile  Ivan Vagner ‘i  taşıyan Soyuz MS-16 uzay kapsülünü uzaya Rus Soyuz 2.1a roketi ile fırlatıldı. Doğu yaz saaiti ile sabah saat 4:05 de fırlatlan roket 6 saatlik bir uzay yolculuğundan sonra uluslararası uzay istasyonuna ulaştı.

NASA internetten yayını sabah saat 9:30 itibari ile başlatarak Soyuz mürettebatının uzay istasyonuna kenetlenmesini canlı olarak yayınladı.

Cassidy, Ivanishin ve Vagner İstasyonun şuanki mürettabatı olan 62. Mürettabata katılacak. 62.Mürettabatta Jessica Meir, Andrew Morgan ve mürettebata komuta eden Rus Oleg Skripochka var. 17 Nisan 2020 tarihinde 62.Mürettebat ; Meir, Morgan ve Skripochka dünyaya geri dönecek. Böylece Cassidy, Ivanishin ve Vagner İstasyonun 63. Mürettebatı olarak görevi devir almış olacak. 63. Mürettebat  yeni Uzay yolcuları 6 buçuk aylık bir süre boyunca Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşayacaklar.

NASA’dan Yapılan açıklama

NASA astronotu Chris Cassidy de dahil olmak üzere üç uzay gezgininin 9 Nisan Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonuna başlaması planlandığı ve  NASA Televizyonu ve ajansın web sitesi, ekibin fırlatma ve yörünge laboratuvarına varışını canlı olarak sunacağı bilgisi verildi.

Cassidy, Anatoly Ivanishin ve Ivan Vagner Rus uzay dairesi Roscosmos Kazakistan’da bulunan Baikonur Cosmodrome daki doğu yaz saati ile sabah 4:05 (Kazakistan saati ile öğlen saat 1:05’de) Soyuz MS-16 uzay aracı fırlatılacağıbilgisi verildi. uzay istasyonuna   varmak için 4 yörünge ve 6 saatlik bu yolculuk Cassidy and Ivanishin için üçüncü ancak Vanger için ilk uzay uçuşu olacağı bildirildi.

Soyuz Uzaymekiği Uluslararası Uzay İstasyonuna Kenetlendi

 

Soyuz Uzaymekiği Uluslararası Uzay İstasyonuna Kenetlendi.

Yeni mürettabat üyeleri İstasyonun Zvezda servis modülüne doğu yaz saati ile sabah saat 10:16 itibari ile kenetleneceği bildirildi. İstasyon görevlerini bitiren 62 seferin komutanı Roscosmos dan Oleg Skripochka ve NASA’dan uçuş mühendisleri Andrew Morgan ve Jessica Meir 17 Nisan 2020 de Soyuz MS-15 uzay aracıyla dünyaya geri dönecek ve Kazakistan’ a inecek. Kenetlenmenin ardından ancak 2 saat kadar sonra, Soyuz ve istasyonun kapakları açılacak ve 6 mürettabat birbirleri ile selamlaşacak.

Cassidy, Ivanishin and Vagner dünyaya dönmek için mekiğe bindiklerinde,63. Mürettebatın kumandanı Cassidy olacak.Komuta devir teslim töreni 15 Nisan 2020 de yapılacak.

Kaynak: Spacecom

Related posts

Rusya’nın Sovyetler Döneminde Nükleer Bilimcilerin Araç Sürmesini Yasaklayan Belge…

Meryem ACAR

Songar’a Yerli Malı Belgesi Verildi

Fatih Akgün

WASP-76b ÖTE GEZEGENİNDE GÖKTEN SIVI DEMİR YAĞDIĞI KEŞFEDİLDİ

Fatih Akgün

Yorum Yap