Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX Dragon: ABD’nin ticari uzay kapsülü dünyaya döndü

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaya astronot taşıyacak ticari uzay kapsülü SpaceX Dragon bugün son deneme uçuşunu tamamlayarak Atlas Okyanusu’na başarıyla indi. Kapsülün ilk seferini Temmuz ayında yapılması planlanıyor.

SpaceX Dragon Amerika yerel saatiyle 08:45, Türkiye saati ile 16:45’te inişini tamamladı. Kapsül, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’ne 450 km mesafede bulunan, Atlas Okyanusu’na dört adet paraşüt yardımıyla indi. GO Searcher adlı bir tekne de, kapsülü  uzay üssüne götürmek üzere yakın bir konumda bekliyordu.

 

 

4 adet paraşüt yardımıyla inişi sırasında çekilen görüntü

SpaceX Dragon geçen haftayı Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlenmiş olarak geçirdi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bugün ayrılarak atmosfere girmişti.

Kapsül, atmosfere girerken meydana gelecek aşırı ısınmaya karşı bir ısı koruma kalkanıyla korundu.

SpaceX Dragon‘un inişinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ile birlikte, bundan sonraki aşamada mürettebatlı uçuşlar aşamasına geçilmesi  planlanıyor.

Bunların ilkinin Temmuz ayı gibi çok yakın bir tarihte gerçekleşebileceği planlanmış durumda fakat mühendislerin deneme uçuşlarını değerlendirirken bu tarihin ertelenmesi de olası.

SpaceX Dragon‘un  kurucusu ve yöneticisi Elon Musk küçük de olsa, hipersonik bir hızla atmosfere giren kapsülün dengesini bozma ve rotadan çıkarma riski taşıdığı yönünde bir açıklama yaparak endişesini dile getirmişti. Bu deneme ile de bu riskin bir arıza ya da aksamaya yol açmadığı görülmüş oldu.

 

Related posts

Dünya’dan 330 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen “yavru öte gezegen”

Fatih Akgün

49 saatlik uçuşa imza attan Aksungur İHA

Fatih Akgün

Yapılması İmkânsız Diyenlere Cevap: O Roket İtiş Sistemi Geliştirildi !

Büşra Seyhan

Yorum Yap