Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX Dragon kapsülü uzaya fırlatıldı

SpaceX Dragon kapsülü uzaya fırlatıldı

SpaceX görevine Gök gürültülü fırtına tehdidine rağmen

SpaceX uzaya fırlatma görevi gök gürültülü fırtına tarafından tehtit ediliyordu. Bu hafta da hava şartları nedeni ile uçuş ertelenebilirdi. SpaceX Dragon kapsülünü uzaya taşıyacak roketin fırlatma işlemini 30 Mayıs 2020 cumartesi doğu avrupa saati ile öğleden sonra 15:22’ye ertelenmişti. Türkiye saati ile saat 22:22 de fırlatılması planlandı. Florida’nın merkez doğusunda bulunan Kennedy Uzay Merkezinden SpaceX Dragon kapsülü uzaya fırlatıldı. Fırlatılan roket Dragon kapsülünü ve içinde  NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken ‘ı Uluslararası Uzay İstasyonuna taşıyacak.(ISS)

Cumartesi sabah saatlerinde , U.S. Uzay Komutanlığı 45 inci hava filosunun hava tahmin raporuna göre  uzaya fırlatma görevinin yapılabilmesi için hava koşullarının uygun olması ihtimali %50 idi. Havanın bulutlu olması  ve uçuş boyunca yağış olması ihtimali vardı. Ancak Tüm bunlara rağmen uçuş tam zamanında gerçekleştirildi. Planlandığı gibi kapsül uzaya çıkmayı başardı.

9 yıl aradan sonra SpaceX, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) topraklarından uzaya ilk insanlı uçuş gerçekleştirildi. Tam zamanında havalanan Roket 12 dakika içinde uzay daki yörüngesine ulaştı. Crew Dragon,Behnken ve Hurley ,  Uluslararası Uzay İstasyonu’nun peşinde 19 saatlik bir  takip yolculuğuna çıkıyorlar.

SpaceX Dragon kapsülü uzaya fırlatıldı
Kaynak:NasaTV

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), SpaceX firmasına ait roket ve Dragon Kapsülünün  Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılış anlarını NASA TV üzerinden canlı olarak yayınladı.

ABD fırlatılış sayesinde büyük bir maliyetten kurtuldu

İnsanlı uçuş denemesinin başarılı olması NASA’nın alçak dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için Rusya’ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan da kurtulmasını sağladı.

SpaceX’in bugün yapılan uçuşunun başarılı olmasının uzay endüstrisi için atılacak diğer adımları cesaretlendireceği öngörülüyor.

 

Kaynak: weathercom,NASAcom,Euronews

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Giresun’da Drone Fabrikası Kurulacak

Fatih Akgün

Sovyet dönemi laboratuvarı açıldı Rusya silah testleri

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Galaksimizde başıboş gezen ‘serseri gezegen’ tespit edildi

Vildan Çelik

Yorum Yap