Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX iki NASA astronotunu ABD’den uzaya gönderiyor

SpaceX iki NASA astronotunu ABD'den uzaya gönderiyor

SpaceX iki NASA astronotunu ABD’den uzaya gönderiyor

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Crew Dragon adlı uzay aracını iki astronotla birlikte  27 Mayıs 2020  bu gün uzaya fırlatıyor. Bugün Türkiye saatiyle 23.33’te SpaceX iki NASA astronotunu ABD’den uzaya gönderiyor. Bu tarihi olay da ilk defa bir özel şirket NASA astronotlarını Uzaya götürecek görevi gerçekleştirecek. Görevde  NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley ‘ı ,Uluslararası Uzay İstatasyonu’na taşıyacak. Daha önce 25 Mayıs gerçekleştirilmesi planlanan görev hava şartları nedeni ile ertelenmişti.

Yine ertelenebilir:

Bu gün gerçekleştirilecek olan kalkış  için hava tahminleri   %60 olumlu  olduğu Space X yetkilileri tarafından bildirildi. Eğer koşullar kötüye giderse kalkışın ertelenme ihtimali var.

Bu görev neden bu kadar önemli

NASA Uluslararası Uzay İstasyonuna  kargo taşıma görevini şirketlere devretmek için ihale açmıştı. 2014’te girişimci Elon Musk’ın şirketi SpaceX ve havacılık devi Boeing, NASA’nın ekip transferi için açtığı ihaleyi kazandı. SpaceX, astronotları taşıyan uzay aracı Crew Dragon’u bu gün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketi ile ateşleyecek.

Bu görev NASA astronotlarını uzaya taşıyacağı ilk fırlatma olacağı SpaceX için çok önemli. 2011 yılından bu yana kendi astronotlarını kendisi uzaya fırlatamayan NASA için ise  uzaydaki Rusya’nın Soyuz roketleri ve Soyuz kapsüllerine bağımlılığına son verebilmesi açısından önem taşıyor.

Amerikan iç siyasetinde de çokça tartışmaya neden olan bu Rus bağımlılığına çok yakında SpaceX son verecek. Yaklaşık 9 yılın ardından astronotlar tekrar Amerikan topraklarından uzaya gönderilecek.

SpaceX iki NASA astronotunu ABD'den uzaya gönderiyor
Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülünün iç görüntüsü (Kaynak: NASA)

SpaceX nedir?

SpaceX, Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri eşliğinde uzay araçlarına ticari ve hükümet ile güdümlü kalkış hizmetleri sağlayan bir Amerikan şirketi. Elon Musk, uzay ulaşımının maliyetini düşürerek Mars’ta koloni kurma amacıyla 2002’de şirketi kurdu.

Yaklaşık son 8 yıldır kullanılan Falcon 9 roketi Crew Dragon kapsülünü uzaya taşıyacak. Kapsül  taşıma kapasitesi  7 kişiye kadar; ancak NASA bu kapsülü 2 kişi için kullanacak. Crew Dragon kapsülü ile Soyuz kapsülü  karşılaştırıldığında; Crew Dragon, hem daha geniş, hem de büyük pencereleri ve dokunmatik ekranlarıyla astronotlara rahat  bir alan sunuyor.

Bu tarihi görev NASA Tv ve  SpaceX tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Canlı yayını NASA TV den izlemek için  buraya tıklayabilirsinz

Kaynak: Sabah, bbc,NASA.com

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

F-35 açıklaması Savunma Sanayi Başkanından Geldi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Güneşin ışığını kısmak mümkün mü?

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Galaksimizdeki yaşanabilir gezegen sayısını NASA açıkladı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap