Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX, ilk insanlı uzay mekiği uçuşunu hava koşulları nedeniyle erteledi

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX‘in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği denemesi, planlanan lansmanından sadece 17 dakika önce, Florida’daki fırlatma sahası üzerindeki kötü hava nedeniyle erteledi. SpaceX’in kapsülündeki iki astronot – NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley – 30 Mayıs Cumartesi günü uçuşu tekrar deneyecekler.

“Maalesef fırlatmayı bugün yapamayacağız”

SpaceX için olan en büyük endişe,Falcon 9 roketinin kalkması gereken Florida Cape Canaveral çevresindeki bölgedeki elektrikli bulutlardı. Elektrikli bulutlar fırlatma için tehlikelidir. Bir roket elektrikli bulutlara yakın uçarsa, şimşek araca çarparak göreve zarar verebilecek hasara neden olabilir.

Görev denetleyicileri, havanın lansmandan 10 dakika sonra temizleneceğini tahmin etmişti. Ancak, hava durumu hiçbir şekilde işbirliği yapmayınca uçuş ABD doğu saatine göre cumartesi günü 15:22’de yapılmasına karar verilerek ertelendi.

Cumartesi yapılması planlanan uçuşun başarılı olması halinde, bundan sonraki insanlı uzay seferlerinin NASA’yı büyük bir maliyetten kurtaracağı kaydediliyor.

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı  astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için, her seferinde Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

Related posts

SpaceX’teki dinozorun Sırrı sonunda çözüldü!

49 saatlik uçuşa imza attan Aksungur İHA

Fatih Akgün

NASA’nın Spitzer Teleskobu Yılbaşı Ağacı Yıldız Kümesi’ni fotoğrafladı.

admin

Yorum Yap