Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonuna başarı ile bağlandı

SpaceX‘in dün Türkiye saati ile 22.22’de fırlatılan Crew Dragon kapsülü, bugün Türkiye saati ile 17.30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlandı.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu ilk özel uzay taşımacılığı özelliği taşıyan SpaceX‘in  Falcon 9 isimli roketi dün akşam saatlerinde 2 NASA astronotu ile birlikte fırlatılmasıyla, tarihin ilk özel insanlı uzay taşımacılığı da gerçekleşmiş oldu.

Astronotları uzaya kadar taşıyan fırlatma roketi de uzaya taşındıktan sonra Atlas Okyanusunda yüzen bir SpaceX istasyonuna da başarılı bir şekilde iniş yapmıştı.

Görevin son önemli aşamasında Crew Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonuna 19 saat süren yörüngedeki yolculuğundan sonra ulaşması bekleniyordu.  Görev, Crew Dragon kapsülü  31 Mayıs 2020 Türkiye saati ile  saat 17.16‘da  kapsülün istasyona ulaşmasıyla sona erdi.

 Crew Dragon kapsülü -Uzaydan canlı yayın

NASA , uzay tarihinde bir ilk olma niteliği taşıyan bu bağlanma anlarını, YouTube ve  sosyal medya platformlarından canlı olarak yayınlandı. Ve kapsül uzay istasyonu tarafından yakalanmış olsa da araçtaki basıncın düzenlenmesi  gibi durumlar devam ettiği için yayın devam etmekte. NASA’nın yayınını izlemek isterseniz alttaki videodan ulaşabilirsiniz.

 

Related posts

Elon Musk uzay aracının ilk gerçek uçuşu olan Mars yolculuğu için tarih verdi

Vildan Çelik

UYDULARA YERLİ ANTEN

Fatih Akgün

Pars 6X6 nın ilk montajı yapıldı

Yorum Yap