Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX’in , Starship roketi yere çakılarak patladı

Starship denemelerinde yine patlama meydana geldi.

Son bir kaç yıldır uzay alanında yaptığı çalışmalarla öncü şirketlerden bir tanesi olarak kabul edilen SpaceX Starship roketinin patlaması ile gündeme geldi. Son dönemlerde bu patlamaların sayısında artış görüldü.
Şirket  Starlink gibi son derece başarılı projeleri yürütüyor. Starship in başarılı olması tüm diğer projelerin ömnünde geliyor. Mars projesine devam ederken SpaceX’in , Starship roketi yere çakılarak patladı

Ay ve Mars görevlerinde SpaceX şirketi bu roketleri kullanacak. Bu proje uzun zamandır hayal edilen  insanların gezegenler arasında yolculuk yapması düşüncesini gerçekleştirecek.

Bu araçların kapasitesi tonlarca ağırlıktaki ekipmanlar ve yolculuk yapacak  insanları taşımak için fazlası ile yeterli olarak tasarlandı

Ay ve Mars görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanıp üretilen  Starship roketi,  bu görevde iniş sırasında yere çakılarak parçalandı. Sadece 3 dakika içerisinde 12,5 km yükseğe çıktı.

SpaceXin  Starship roketi yere çakılarak patladı

Başarılı bir uçuş gerçekleştiren roket yere inişinde başarısız oldu. Bu projelerde uçuş kadar iniş de çok zorlu bir aşama. İnişi ayarlamak biraz daha fazla çalıma istiyor. Göbek manevrası denilen manevrada ateşleyicilerin eş zamanlı çalışması ve doğru güç uygulaması gerekiyor.

Starship  roketi , yeryüzüne iniş yaparken ateşleyicilerde ve roketin dengesinde sorun yaşanıyor.  İniş için  yerçekimi kuvveti kadar , hava sürtünmesinin de hesaplandığı  projede roket  tam olarak düzelemediğinden  yere hızlı bir şekilde çakılabiliyor. SN9 prototipi olarak bilinen bu roket, bir kaç gün önce  bu nedenle yere çakılarak patladı..

SN9 prototipinin denme uçuşu yapılırken,  SN10 prototipi de yanında uçuşa hazır bulunuyordu. SN9 ‘un yere çakılması sonucu patlamasıyla fırlayan parçalar SN10 roketine zarar verdi.

Kaynak CNN

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Rus Kozmonottan Ne Olduğu Bilinmeyen 5 Düzenli Objenin Görüldüğü Video Paylaşımı

M. Büşra Kaya

Yaz Aylarında Ultraviyole Radyasyona Dikkat

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Orman yangınlarıyla mücadelede yerli helikopterimizde görev alacak

Fatih Akgün

Yorum Yap