Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX’in Starship Roketinin Üçüncü Prototipi Test Alanında Patladı

SpaceX roketi Starship’in 3. prototipi, Teksas Boca Chica tesisinde gerçekleştirilen basınç testi sırasında patladı. Patlama erken saatlerde yerli halk tarafından kayıt edildi.

Bölgedeki yerliler tarafından kaydedilen bir video canlı akışına göre , test aracı süper soğuk itici ile doldurulduktan sonra kendi kendine çöktü. Daha önceki Starship prototiplerinde de benzer sorunlar yaşandı. Starship MK1 20 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen basınç testinde benzer şekilde patlamıştı.

Mart ayı içerisinde gerçekleştirilen bir test sürecinde ise Starship parçasıyla ilgili olarak sorun yaşanmıştı. SpaceX CEO’su Elon Musk, bu sorunun, test aracının tabanında bulunan kötü bir diskten kaynaklandığını belirtmişti. Starship 3. Kez Testi Geçemedi.

3. prototip için test çalışmalarına başlamadan önce Musk, Twitter hesabından daha önceki test aşamasında vanalarda kaçak olduğunu, ekibin teste başlamadan önce durumu kontrol etmesi gerektiğini yazmıştı. 3. prototip test aşamasında yaşanan patlamayla ilgili olarak ise test yapılandırma hatası olabileceğini belirten Musk, ekibin veri incelemesi gerçekleştirdiğini ifade etti.

SpaceX, şirketin COVID-19 salgını sırasında diğer işletmeler gibi çalışmaya devam etmesini sağlayan NASA ve Savunma Bakanlığı ile yaptığı sözleşmeler nedeniyle önemli bir iş olarak kabul ediliyor. Covid_19 salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldı ve büyük bir krize neden oldu. SpaceX, bu halk sağlığı krizi sırasında hastanelere ve diğer gruplara bağış yapmak için el dezenfektanı ve yüz kalkanları üretti . Ancak, pandemi ABD’de kötüleştikçe şirketin Starship gelişimini yavaşlatmayı planladığı görülmüyor.

Related posts

Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi tamamlandı

Fatih Akgün

Boeing’in Starliner’ı Bugün Dünya’ya Geri Dönüyor. Birazdan Canlı Yayında!

Fatih Akgün

NASA, Neptün’ün Gizemli Uydusu Triton’u İnceliyor!

Yorum Yap