Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX’in StarshipSN4 prototipi roket motorunu ateşledi

SpaceX'in Starship SN4 prototipi roket motorunu ateşledi gemi

SpaceX’in StarshipSN4 prototipi roket motorunu ateşledi. İlk sefer ateşlemesi yapıldı

SN4 için test uçuşu daha sonra gelebilecek. SpaceX’in StarshipSN4 prototipi roket motorunu ateşledi. Yeni prototip ilk kez motorun ateşlemesini yaparak potansiyel olarak çok yakın bir zamanda bir test uçuşunun yolunu açacak.

Marsı-kolonileştirme aracı  Starship; Spacex’in en son test versiyonu olan SN4 prototipi, 5 Mayıs 2020 salı gecesi çok başarılı bir statik ateşleme yaptı. Güney Teksas tesislerinde yerden kalmadan tek Raptor motorunu kısa bir süre için ateşledi.

SpaceX  kurucusu ve  CEO su  Elon Musk Twiter hesabından salı gecesi geç saatlerde  “Starship SN4 statik ateşleme testini başarı ile tamamladı ” mesajını yazdı.

İşte İlk statik ateşleme anının videosu

 

Başarı ile tamamlanan test, 4 Mayıs 2020  pazartesi günü kız arkadaşı şarkıcı Grimes’in ikiz oğullarını doğurduğu, milyarder girişimci için hızla birbirini izleyen ikinci kilometre taşı oldu.

Geri görüş aynasındaki durağan ateşleme  ile  SpaceX  SN4 ‘ü bir sonraki büyük  an olan mürettebatsız test uçuşuna hazırlayabilecek. Musk hedefin aracı  150 metre yüksekliğe çıkarmak olduğunu söyledi.

Sadece bir starship prototipi  küçük bir gemi olan Starhopper  bu güne kadar yerden kalkabilmişti. Kısa bir gezinti yapmıştı.

SN4 ün uçuş günleri de hiç şüphesiz kısa olacak. SpaceX; SN5 in yapımını tamamladı. Test uçuşu planlandığı gibi geçerse, SN5  3 raptor kanada sahip ve  test görevi boyunca 20 kilometre yükseklikte süzülecek.

Related posts

Göktaşında bilinmeyen bir protein keşfedildi.

Fatih Akgün

NASA ilk ‘Robot Oteli’ RiTS’i uzaya gönderiyor

Fatih Akgün

ISS’nin Fotoğrafını Evinin bahçesinden çekti!

Fatih Akgün

Yorum Yap