Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX’in ‘Süper Fareli’ Kargosu Uluslararası Uzay İstasyonu’na Ulaştı

Geçtiğimiz günlerde SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçtiğimiz günlerde bir kargo mekiği göndermişti. Bu kargo mekiğinin içinde normal farelerden iki kat daha kaslı olan “süper fareler” yer alıyor. SpaceX’in gönderdiği bu “süper fareler” kargosunun uzay istasyonuna ulaştığı öğrenildi.

Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotlardan Luca Parmitano, Dragon adlı kargo mekiğinin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatıldıktan 3 gün sonra ellerine ulaştığını söylüyor.

Gönderilen kargonun ağırlığı yaklaşık 3 ton olmakla birlikte içinde sadece fareler yer almıyor. Uzayda yapılacak kas deneyleri için gönderilen venormal farelerden iki kat daha kaslı süper farelerin yanı sıra; astronotların hislerine duyarlı olan Cimon adlı yapay zekaya sahip bir robot, bira mayalamak için arpa taneleri ve zirai çalışmalarda kullanılmak üzere 120 bin haşere karşıtı solucan da kargoda yer alıyor.

Bunlara ek olarak, gönderilen Dragon adlı kargo mekiğinde Uluslararası Uzay İstasyonunda görevli 6 astronot için hazırlanmış yılbaşı hediyeleri de bulunuyor. Gönderilen bu kargo, SpaceX’in uzay istasyonuna gönderdiği 19. kargo mekiği olma unvanını da elde etti.

NASA, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Rusya Federal Uzay Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda farklı ülkelerden gelen 6 kişilik bir mürettebat dönüşümlü olarak görev alıyor.

UUİ’de şu an 3 Amerikan, 2 Rus ve 1 İtalyan araştırmacı bulunuyor.

Related posts

Süper kütleli Kara Delik püskürmeye başladı.

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun Yeni Fotoğraflarını Paylaştı

Fatih Akgün

Elon Musk’ın Starlink uydu internetinin fiyatı belli oldu

Vildan Çelik

Yorum Yap