Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

SpaceX’teki dinozorun Sırrı sonunda çözüldü!

SpaceX’teki dinozoru Astronot Behnken açıkladı

SpaceX roketinin ilk insanlı uzay yolculuğu geçtiğimiz günlerde başarıyla sonuçlandı. Canlı yayınlanan fırlatmada, astronotların yanındaki oyuncak dinozor dikkat çekti. Dinozorun sırrını Astronot Bob Behnken açıkladı.

SpaceX- NASA insanlı uçuşu 30 Mayıs 2020 cumartesi günü gerçekleşmişti. Tüm dünyanın gözü, canlı yayınlanan fırlatmadaydı. Nefeslerin tutulduğu insanlı uzay yolculuğunda, canlı yayında ekranlara yansıyan oyuncak dinozor da oldukça ilgi odağı olmuştu.

Astronot Bob Behnken ve Doug Hurley SpaceX’in “Crew Dragon” isimli uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yolculuğa çıktılar.

 

SpaceX Roketindeki Oyuncak Dinozorun Sırrı

Astronot Bob Behnken, Doug Hurley ve kendi çocuklarının dinozorlara ilgi duyduğunu, bu nedenle görevden önce çocuklarına bir dinozor seçtirdiklerini açıkladı. Çocukların seçimi ise Tremor isimli bu renkli dinozor oldu. Seçilmiş dinozor, astronotlarla birlikte uzay yolculuğuna çıktı.

Oyuncak Dinozor Sıfır G Göstergesi Oldu

Oyuncak dinozor, bu yolculukta sıfır-g göstergesi oldu. Peki sıfır-g göstergesi ne demek?

Sıfır-G Göstergesi Nedir?

Sıfır-G göstergesi, uzay araçlarının Dünya’dan ayrıldıktan sonra yer çekimi olmayan bir ortamda bulunuyorlar. Astronotlar, yer çekiminin olmadığını göstermek için nesnelerin sebest hareketine izin veriyorlar. Buna sıfır-g göstergesi deniyor.

Uzaydaki İlk Oyuncak Dinozor Tremor Değil

Uzaya giden ilk oyuncak Tremor isimli bu oyuncak dinozoru değil. Daha önce uzaya ilk giden insan Yuri Gagarin, yanına oyuncak bir bebek almıştı. Bu olayın ardından uzay yolculuğuna çıkacak olan astronotların yanına küçük bir nesne alması da bir gelenek oldu. Bu nesnelerin şans getirdiğine ve çocukların uzaya ilgi duymasını sağladığını söylüyorlar.

Related posts

NASA ilk ‘Robot Oteli’ RiTS’i uzaya gönderiyor

Fatih Akgün

Rusya, 45 Yıl Sonra Ay’a Uzay Aracı Göndermeyi Planlıyor

Fatih Akgün

En yaşlı Astronot Nespoli’den Karantina tavsiyeleri

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap