Teknolojix Haber
UYGULAMA

Spotify, Gelirini Arttırmak İçin Ücret Talep Edecek

Gelirinin büyük bir kısmı telif hakkı olarak geri dönen ve gelirlerini artırmak isteyen Spotify, sanatçılar ve onların şirketlerinden müziklerini daha fazla kişiye duyurmak için ücret talep edecek.Yeni özellikle yüz milyonlarca dolar kazanması bekleniyor.

İsveç merkezli bir müzik ve podcast servisi olan Spotify, uygulamaya yeni bir özellik getirdi. Gelirlerini artırmak isteyen şirket, müzik şirketleri ve sanatçılardan, müziklerini uygulamada tanıtmak için ücret talep edecek. Spotify, bu yeniliğe ilişkin “Yeni hayranlara ulaşacaklar ve popülaritelerini artıracaklar” açıklamasını yaptı.

Spotify  kar edebileceğini ve  yatırımcılardan gelen reklamları artırabileceğini kanıtlama baskısı altında. Spotify, geçtiğimiz yıl 6,1 milyar dolar gelire ulaştı ancak şirket, gelirin büyük bir kısmının müzik endüstrisine telif ücreti olarak geri dönmesinden kaynaklı hâlâ para kaybediyor.

Söz konusu durum, hâlihazırda Spotify ile plak şirketleri arasındaki müzik telifleri görüşmelerini daha da karmaşık hâle getirdi. Bir endüstri analisti  Spotify’ın bu hamlesi hakkında, “Gelir akışlarını çeşitlendirmeleri ve daha yüksek kâr elde etmek için farklı yollar bulmaları gerekiyor” dedi.

 

Spotify, daha önce Marquee adlı bir aracı devreye alarak sanatçılara, yeni şarkılar veya albümler yayınladığında dinleyicilerine bildirim gönderme imkânı veriyordu.

Müzik platformu, aralarında Justin Bieber ve Lil Wayne’in de olduğu bazı sanatçıları bu özelliği kullanmaları konusunda da ikna etti.

 

Reklamları artırmayı hedefleyen  Spotify’ın, dünya genelinde 270 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Şirket, podcastler ve iki taraflı satış olarak iki öncelik belirledi ve reklam gelirlerini buradan arttırmayı planlıyor.  Bu iki öncelik de uzun vadeli hedefler ancak iki taraflı satış çok daha hızlı kâr payı getirebilir. Müzik şirketlerine reklam ve bazı araçlar satmak, gelirini artırmak isteyen Spotify’a yüz milyonlarca dolar kazandırabilir.

Related posts

WhatsApp’ta Reklam Gösterilmeye Başlanacak

Fatih Akgün

Yerli Video Konferans Uygulaması “HAVELSAN Diyalog”

Fatih Akgün

Snapchat COVID-19 AR Desteği

Fatih Akgün

Yorum Yap