Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Spotify Hacklendi. Kullanıcı şifrenizi değiştirdiniz mi?

Spotify hacklendi, 300 bin hesap ele geçirildi.

Bilgisayar korsanları bu kez İsveç merkezli online müzik akış servisi  Spotify’ı hedef aldı.

Online müzik akış servisi Spotify geçen hafta bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Paylaşılan rapora göre kimlik bilgisi doldurma kısmından binlerce hesabın hacklendiği Spotify veri tabanında 300 milyondan fazla kayıt vardı. Siber güvenlik uzmanları siber saldırının 300 milyon Spotify üyesini riskli duruma düşürdüğünün altını çiziyor.

TechRadar’da yer alan habere göre, 300 bin Spotify hesabı hackerlar tarafından ele geçirildi. Hacklenen veritabanında e-posta adresleri, şifreler ve diğer kullanıcı bilgileri yer alırken, toplamda 72 GB’lık Spotify kullanıcı verisi bulunuyordu. Aynı habere göre, ele geçirilen hesapların büyük bir bölümü ‘premium’ yani ücretli abone sistemine kayıtlı kişilere ait. Kullanıcıların tek bir şifreyi birçok platformda kullanma alışkanlığının yarattığı zafiyetten yararlanan korsanların ele geçirdiği hesaplar genellikle kart bilgisi bulunan Premium hesaplar oldu.  Bu hesaplar dışında Spotify kullanan toplam 300 milyon hesap da risk altında.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Spotify yetkilileri olayın ardından, kullanıcılardan şifrelerini değiştirmelerini ve Spotfiy’da kullandıkları şifreleri diğer platformlarda kullanmamalarını önerdi.

Spotify nedir?

Spotify İsveç asıllı bir müzik veri akışı sistemidir. Sony, EMI, Universal gibi dünyaca ünlü plak şirketlerine kayıtlı, seçilmiş müziklerin, herhangi bir kısıtlama olmadan dinlenmesine olanak veriyor. Müziklere; sanatçı, albüm adı, şarkı adı, tarz, şeklinde arama kriterleri ile ulaşılabiliyoruz.

Spotify nasıl kullanılıyor?

Spotify’ın kullanımı için, öncelikle android ya da ios uygulamasını indiriyoruz. Ardından uygulama içerisinden üye oluyoruz. Daha sonra ayarlar kısmından facebook ile senkronize de edebilirsiniz. Senkronizasyon yapıldı ise arkadaşlarınızın hangi şarkıları dinlediğini de görebilirsiniz.

Sol üstte “menü” butonuna basıp “gözat” dan en çok dinlenen listeleri bulabilirsiniz. Pop, caz, rock, fitness, club, country, ne tür müzik isterseniz zevkinize göre tarzlardan birini seçebilirsiniz.

“Karışık çal” kısmına basarak listeyi karışık olarak çalabilirsiniz.

“+ takip et” kısmına basarsanız aktif şarkıyı “çalma listeleri” bölümünüze kaydeder. Çalma listenize menüden ulaşabilirsiniz.

Çalma listesinden istemediğiniz listeleri silebilir, listeleri arkadaşlarınız ile paylaşabilir ve telefonunuza indirebilirsiniz.

Related posts

Dünyayı Sarsan Wayfair Skandalı Herkesi Dehşete Düşürdü!!

Fatih Akgün

ABD’li TikToker’in Verisi ABD’nin Dışına Çıkmayacak!

Fatih Akgün

Facebook Hikayeler Instagram’da Paylaşılabilecek

Yasemin ACAR

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım