Teknolojix Haber
OYUN YAZILIM

SpriteKit Hakkında Bilinmesi Gerekenler !

SpriteKit Hakkında Bilinmesi Gerekenler !

Merhaba oyun sever arkadaşlar oyun oynamaya başlamadan önce o oyun hakkında çeşitli araştırmalar yaparak önbilgi edinmek hepimizin en ihtiyaç duyduğu konulardandır . İşte SpriteKit hakkında neler bilmeliyiz ? sorusunu cevaplamaya başladığımız bu yazımıza hoşgeldiniz .

Apple’ın 2 Boyutlu oyunlar geliştirmemizi sağlayan Sprite Kit Oyun Motoru hakkında geniş bir bilgiye sahip olacağınız bir yazı hazırlamaya çalıştım. Ve umarım oyun oynamaya başlayacak kadar bilgi sahibi olacaksınız .

SpriteKit Nedir?

SpriteKit, Apple’ın OpenGL’in üzerine kurulu 2D oyun motorudur .  İOS 7 ile tanıtılıp hemen sonraki her sürüm, SpriteKit’e büyük güncellemeler getirdi.

Texture Sprite’lar, yerleşik fizik motoru ve çok güçlü SKAction sınıfının kullanımıyla, oldukça hızlı bir şekilde işlevsel 2D oyunlar oluşturabilirsiniz.

SpriteKit, geliştiricilerin OpenGL ve Metal gibi grafik API’larının karmaşıklığı hakkında endişe duymadan yüksek kalitede 2D oyunlar oluşturmasına olanak veren bir oyun motorudur.

SpriteKit, geliştiricilere ait tüm grafikleri kullanmanın yanı sıra, fizik simülasyonu, ses / video oynatma ve oyunları kaydetme/ yükleme gibi fazla seçenekli ekstra işlevler sunmaktadır .

 

SpriteKit Öğrenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler;

Oyun motorumuzda bulunan sınıflar hiyerarşik bir düzenlemeye sahiptir. Yetki düzenlemeleri bu sınıflamalara göre yapılmaktadır .  Çünkü her birinin farklı yetkileri vardır veya bazı sınıflar, diğerlerinin alt sınıflarıdır.

Öğrenmemiz gereken en önemli ilk üç sınıf şu şekildedir:

  • SpriteKit  View
  • SpriteKit Scene
  • SpriteKit Node

 

SpriteKit Scenes (Sahneler)

SpriteKit ile çalışırken bilmeniz gereken ilk sınıf SKScene sınıfıdır. SpriteKit ile oluşturulmuş herhangi bir 2D oyun için, oyunun içeriğini her biri kendi SKScene alt sınıfıyla birden çok sahneye ayırırsınız. SKScene sınıfı ana node’dur. Bu node’lar, sahnenin görüntülenmek üzere canlandırdığı ve oluşturduğu içeriği sağlar. Bir sahne (scene), bir görüntü (view) tarafından gösterilir.

 

SpriteKit  Node’lar (Sprite)

SKNode sınıfı, çoğu SpriteKit içeriğinin temel yapı taşıdır. SKNode sınıfı herhangi bir görsel içerik çizmez. Temel rolü, diğer node sınıflarının kullandığı temel davranışları sağlamaktır. SpriteKit tabanlı bir oyundaki tüm görsel öğeler, önceden tanımlanmış SKNode alt sınıfları kullanılarak çizilir.

SKScene’in bir alt sınıfı olan SKNode sınıfı, sahnenizdeki herhangi bir öğeyi temsil etmek için kullanılır.

 

SpriteKit View’ler (Görünümler)

SpriteKit içeriğinizi çalışan bir uygulamada görüntülemek için, SKView sınıfını kullanmanız gerekir. Bu, uygulamanızın herhangi bir bölümüne kolayca eklenebilen UIView (veya OS X üzerinde NSView) alt sınıfıdır.

 

Related posts

Korsan Yazılım, Kişilerin Veri Güvenliğini Tehdit Ediyor

Fatih Akgün

NASA ve Kerbal Space Program’dan Demo-2 Görevi Etkinliği!!

Fatih Akgün

IOS 14 ile Gelişmiş Widget’lar

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Mesut 22 Kasım 2020 at 3:41 pm

Açıklayıcı bir yazı olmuş , ucretsiz olmasi ve apple geliştirmiş bir oyun motoru olduğundan bu demek oluyor ki kesinlikle uyum problemi çekilmeyecek.

Cevaplayın
Orhan 22 Kasım 2020 at 11:11 pm

Spritekit hakkında bilgim yoktu, çok teşekkürler

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım