Teknolojix Haber
DONANIM

SSD, geleneksel hard diskten neden farklı?

SSD, geleneksel hard diskten neden farklı?

SSD, geleneksel hard diskten neden farklı?

SSD (Solid State Drive), veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini almaya devam eden veri depolama aygıtıdır.Dahili ve harici hard  disk olarak kullanılabilir.Peki SSD, geleneksel hard diskten neden farklı?

Normal Hardisk ile SSD arasındaki en büyük farklardan biri yazma ve okuma hızıdır. SSD saniyede 560 mb veri okuyabilirken normal hard disk bu sayının altında kalır.

SSD nin diğer avantajları ise

  • Isı:daha az ısınır
  • ses:neredeyse sesizdir
  • düşük enerji sarfiyatı
  • mekanikliğin ortadan kalkması.

SSD’ler , RAM gibi çalışır.  Veri yolları mikroçipler üzerinde paralel bağlıdır. Böylelikle istenilen veriye   eş zamanlı olarak hızlı bir şekilde erişilebilir. SSD’ler bu dizayn sebebi ile çok hızlı çalışabilirler.

SSD, geleneksek hard diskten neden farklı?

Geleneksel hard diskler (HDD) verileri dönen diskler üzerinde dijital olarak yazarak depolar. SSD’ler onlardan farklı olarak bu hareketli parçalara sahip değildir. SSD’ler çoğunlukla mikroçiplerden oluşan yüksek kapasiteli usb belleklere benzetilebilir.Ancak Hard Dikler ile SSD ler aynı işlevi görür bilgisayardaki verileri ve uygulamaları depolayıp kullanmanızı sağlar.

SSD, geleneksek hard diskten neden farklı?

SSD lerin düşük okuma ve yazma süreleri vardır. Mekanik bileşenlere sahip olmadığından fazla sürtünmede olmayacaktır, elektrik geçişini sağlayan bileşenlerde özel az ısınan materyallerde oluştuğundan hem  ısı üretimi  azdır. mekanik parçalar için ekstra güç gerekmediğinden düşük güç tüketimi özelliğine sahiptir. SSD’ler geleneksel hard disklerden daha küçük boyutlarda ve daha hafiftirler . Hız yüksek olduğundan Oyun ve uygulamalarda daha fazla performans gösterirler.

Related posts

Lenovo’dan Oyun Bilgisayarı ve UltraBook Kombinasyonu! Karşınızda Legion Y740Si

Fatih Akgün

ADATA, Yeni SSD’sini Tanıttı

Fatih Akgün

Sennheiser’dan beklenmeyen pazar değişikliği!

Büşra Seyhan

Yorum Yap