Teknolojix Haber
YAZILIM

SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikası Ne İşe Yarar? SSL Sertifikasının Avantajları Nelerdir?

 

SSL sertifikası, web üzerinden bağlanılan hizmetlerde ve web sitelerinde kullanılan, güvenli bağlantı sağlayan sertifikadır. Güvenlik katmanı olarak görülür. İngilizce anlam karşılığı Secure Socket Layerdir. Kısaltıldığında, genel anlamıyla SSL şeklinde adlandırılır. Türkçedeki karşılığı ise “Güvenli Giriş Katmanı dır.

 

SSL sertifikası, web sitesi ve kullanıcı arasındaki  trafiği şifreleyerek güvenli akış ortamı sağlar. Arada iletilen verilerin takip edilmesini engeller. Veri güvenliği önemli olduğu için her sitenin SSL sertifikası olmalıdır. Günümüzde, SSL sertifikası olmayan siteler güvensiz olarak kabul edilir ve tarayıcılar bu siteleri “Güvensiz” olarak kabul eder.


SSL Nedir?

SSL, şifre dizisidir. Bu şifre dizisi, web siteleri ve sunucular arasında iletilen verileri şifreleme ve şifrelenmiş verileri çözme amacıyla kullanılır. Web hizmeti ve istemci arasında işleyen trafiği şifreleyen sertifika sistemidir. Web adresi ve web sunucusu için özel üretilmiş bir sertifika dosyası siteye yüklediğinde, sitede SSL aktif olur ve güvenli bağlantı kurulur.

SSL sertifikasında şu bilgiler bulunur:
(Bu bilgilerin eksik veya hatalı olması durumunda SSL sertifikası çalışmaz.)

  • Sertifikanın seri numarası
  • Sertifikanın sahibinin ismi
  • Sertifikanın ortak anahtarının kopyası
  • Sertifikayı veren kurumun dijital imzası
  • Sertifikanın aktif edildiği web adresi


SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL sertifikaları sitelerin güvenliği ve kabul edilirliği için çok önemli güvenlik mührüdür. 2018 yılından itibaren, tarayıcılar SSL sertifikası bulunmayan siteleri “Güvenli Değil” olarak gösterir ve bu web siteleri için doğru  intiba bırakmaz. Bu nedenle, SSL sertifikaları web siteleri için artık bir zorunluluktur ve sektör standartı olarak kabul edilmektedir.

 

SSL sertifikasının sağladığı avantajlar:


Şifreleme

SSL; tarayıcılar, uygulamalar ve sunucular arasında gelen-giden tüm veriyi şifreler. Şifrelenmiş veri, sadece sertifika ile okunabileceğinden, şifreli veri bir şekilde dinlenebilse bile içinde bulunan bilgi okunamaz. Bu sayede, sitelere girilen veriler taşınırken tam güvenlik sağlanır.

Veri Bütünlüğü

SSL sertifikaları ile verilerin şifrelenmiş halde transfer edildiği söylenmişti. Araya girecek olan saldırganın manipüle edilmiş veriyi gönderme imkanı yoktur. Gelen-giden veriler, gerekli yere bütün ve doğru şekilde ulaşır.

 

Kimlik Doğrulama

SSL sertifikaları. sadece üretildikleri web adresinde çalışır. Bu sayede, SSL üzerinden bağlanılan bir site, gerçekten bağlanılmak istenen site olur. Site ismi ile sertifika ismi arasında hata bulunduğunda, tarayıcılar  uyarı verir ve siteyi açmaz.

 

Bütün bu avantajlar sayesinde bazı güvenlik adımlarını tamamlamış olursunuz:


Güvenli Ödeme 

SSL sayesinde, ödemeleri güvenli bir şekilde alabilirsiniz. Alıcıların sitenizde ödeme sayfasına girdiği kredi kartı ve diğer kişisel bilgileri, güvenli şekilde sunucunuza ulaşır ve araya girecek herhangi bir saldırgan tarafından da izlenemez. Ayrıca, bir SSL sertifikanız olması müşterilerinize karşı da doğru bir intiba bırakır.


Web Formlarının Korunması

Sitenizde iletişim, kimlik bilgileri, e-posta, cep telefonu, adres bilgileri gibi veriler girilen alanlar olabilir. SSL ile, ziyaretçilerinizin web formlarına girdiği tüm bilgiler şifrelenmiş olur.

 

Şifreli Girişlerin Korunması

SSL ile, ziyaretçilerin sitenize giriş için kullandıkları kullanıcı adı ve şifre alanlarındaki veriler korunur. Bu alanlara yazılan veriler, tarayıcıdan sunucuya ulaştığı ana kadar şifrelenir. Bu durum, yalnızca müşteriler açısından olumlu bir durum değildir, aynı zamanda kullanılan yazılımın yönetim sayfası, ürün giriş paneli, admin paneli gibi şifre girilen yönetim alanlarına girdiğiniz kullanıcı adı ve şifreleri de güvenli şekilde sunucuya erişir. SSL sertifikası olmadığında bu verilerin ele geçirilmesi mümkündür. SSL, bu gibi durumlarda sizi de korumuş olur.

 

 

Related posts

SMS Gönderen Android Virüsü

Fatih Akgün

Android Güncellemesinde İki Güvenlik Açığı Bulundu!

Fatih Akgün

Huawei EMUI 11 özelliklerinden biri belli oldu

Fatih Akgün

Yorum Yap