Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Starlink Uyduları Türkiye’de İstanbul’dan gözlendi

Starlink Uyduları Türkiye'de İstanbul'dan gözlendi

Starlink Uyduları Türkiye’de İstanbul’dan gözlendi

Elon Musk’un sahibi oldu SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink Uyduları Türkiye’de İstanbul’dan gözlendi. Önce  Ufo’ya benzetilen uyduların daha sonrasında SpaceX’in 22 Nisan’da uzaya gönderdiği Starlink uyduları olduğu ortaya çıktı. 26 Nisan 2020 akşamında gözlenen uydular gök yüzüne asılmış led ışıklar gibi göründü.

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in 22 Nisan’da uzaya gönderdiği Starlink uydularını , sıralı ışıkları  gökyüzünde Türkiye’de izleme fırsatı yakalayan bazı vatandaşlar  Ufo’ya benzetti.

Starlink Uyduları  Türkiye'de İstanbul'dan gözlendi

Starlink internet uydu ağının 6’ncı halkası 60 uydu

Geçtiğimiz 22 nisan 2020 günü  60 adet starlink uydusu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı. SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60’ar uydudan oluşan 5 parti halinde toplam 300 uyduyu uzaya fırlatmıştı. Şirket, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Starlink uydu projesini 2015 yılında başlatan SpaceX, şu ana kadar 7 farklı fırlatma görevi gerçekleştirdi . Bir sonraki fırlatma, önümüzdeki mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

Elon Musk’ın şirketi Spacex’in dünya genelinde internet projesi kapsamında başlattığı Starlink projesi Türkiye’de de merak uyandırdı. Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde gökyüzünde görülen çok sayıda sıralı ışık vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla izlendi.

Starlink Projesi

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır

Starlink’in ilk aşamasında her biri 66 uydudan oluşan 24 yörünge düzleminde 1584 uydu yazılı dünya görüntüsü.
Starlink uydu takımyıldızının ilk aşaması ve kabuk yörüngede (550 km.): yaklaşık 1.600 uydu 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla SpaceX 122 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’dan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Toplamda ise 2020’lerin ortalarında 12.000 uydu konuşlandırılarak, ardından toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanmaktadır. İlk 12.000 uydunun üç yörünge üzerinde bulunması planlandı. Üç yörüngenin ilki yerden 550 km. yükseklikte ve toplam 1.600 uydunun bulunduğu bir yörünge, ardından 1.550 km. irtifada yaklaşık 2.800 Ku- ve Ka-band spektrum uydularının bulunduğu başka ikinci bir yörünge ile 340 km. yükseklikte yaklaşık 7.500 V-band uydularının yerleştirilmesi şeklindedir.[8] Uyduların ticari olarak kullanılmasına ise 2020 yılında başlanabileceği öngörülmektedir.

Gerçekleştirilecek bu girişimle beraber olarak, binlerce uydunun 340 ila 1.550 km. arasındaki yörüngeye yerleştirilecek olmasının gök bilim üzerinde olası etkilerinin olabileceği ve uzun vadede uzay çöplüğü oluşacağı endişelerine yol açmıştır.

Elon Musk kimdir?

Elon Musk mühendis ve girişimci. Elon Musk, hem doğum yeri Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır

Kaynak :Hürriyet

Related posts

Mavi Dolunay diğer adıyla “Blue Moon”

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA’dan Uzay Tuvaleti tasarımına 35bin dolar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Uzaydaki patlamanın ardından bilim insanları “açıklanamayan bir parlaklık” tespit etti

Vildan Çelik

Yorum Yap