Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

START3 Anlaşması, Rusya ABD arasındaki gerginlik

START3 Anlaşmasıı Rusya ABD arasındaki gerginlik silah

START3 Anlaşması, Rusya ABD arasındaki gerginlik

ABD Başkanı Donald Trump’ın Silah Kontrolünden Sorumlu Özel Danışmanı Marshall Billingslea. Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (START-3 Anlaşması) uzatılması için şartlarını açıkladı. START3 Anlaşması, Rusya ABD arasındaki gerginlik uzayacak gibi duruyor.

Anlaşmanın uzatılabilmesi için en önemli şart Rusya’da geliştirilen yeni silah sistemlerinin de START-3 Anlaşması içine dahil edilmesi gerektiği idi.

Marshall Billingslea, “Dürüst olmak gerekirse, bunun için kaynağa sahip değiller. Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomileri harap halde ve tüm bütçeleri, şu anda sahip olmadıkları ve öngörülebilir gelecekte sahip olamayacakları yüksek petrol fiyatlarına dayanıyor” diyen Rusya ekonomisinin kötü durumda olduğunu ve yeni silah sistemleri geliştirecek güce sahip olmadıklarını öne sürdü.

Rusya’nın bu silah programlarını anlaşmada açıklamam ası halinde anlaşmanın uzaltılamayacağını vurgulayan Danışman Billingslea “Rusya, bu anlaşmayı uzatmanın neden önemli olduğu konusunda ABD’yi ikna etmeli” dedi.

Her iki tarafın da belirli konumlara yerleştirilmiş nükleer savaş başlıklarının sayısını Soğuk Savaş dönemindekinin aşağısında tutmalarını öngören START-3 anlaşmasının geçerlilik süresi de 5 Şubat 2021’de dolacak.

 

Rusya Devlet Başkanı Putin daha önce rakipsiz silahlar üreteceklerini duyurmuştu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekileceklerini açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın dünyada rakibi olmayan yeni silahlara sahip olmayı planladığını söylemişti.

Putin, “Bu silahların birçoğu yakında seri üretime hazır olacak. Taktik ve teknik özellikleri bakımından yurt dışındaki silahların çok daha ilerisindeler, eşi ve benzerleri yok” demişti.

Vladimir Putin, 1 Mart 2018’de ‘yenilmez’ silah sistemlerini kamuoyuna tanıtmıştı.

Kaynak:Sputnik news

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Bilim insanları uzaylıları bulmak için yeni bir yöntem geliştirdi

Vildan Çelik

Mars Keşif Aracı Curiosity, Dünya ve Venüs’ü Fotoğrafladı!

Fatih Akgün

Çin’den Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap