Teknolojix Haber
DONANIM

Startuplara ARMden chip tasarımlarına ücretsiz erişim

Startuplara ARMden chip tasarımlarına ücretsiz erişim

Startuplara ARMden chip tasarımlarına ücretsiz erişim hakkı veriyor.

İngiliz firma ARM donanım yenilikçilerine yardım eli uzatarak; Startuplara ARMden chip tasarımlarına ücretsiz erişim hakkı veriyor.

Startuplar için şimdiki ekonomik koşullar ek zorluklar getiriyor. Zorlukların arasında ilk sırada olan şey hala araştırma ve geliştirme için çok yüksek ücretler talep ediliyor olması.  ARM ;Esnek Erişim programı ile;  startup projelerinin devam edebilmeleri  için kendi chip portfolyosunun %75 ne ücretsiz erişim vererek firmalara destek veriyor.

ARM bu hafta  kendi IP portfolyosuna; bu yeni başlayan şirketlerin ücretsiz ulaşmasına izin vereceğini duyurdu. Qualcomm, Samsung ve Apple gibi teknoloji devlerinin lisansına sahip oldukları ARM tarafından yapılmış ve yaygın olarak kullanılan chip tasarımları da bu portfolyo içinde bulunuyor.

Buradaki amaç; Esnek Erişim programında bulunan şirketleri genişletme hareketi ve   ARM nin ;Cortex A, R, ve  M CPU  chip aile gibi  çözümlerini kullanarak  startuplara prototip yapma ve tasarım üzerinde yol göstermektir.

Programda yeterlik kazanmak için bir şirketin en fazla 5 milyon dolar fona sahip olması gerekir. Bir chipi piyasaya sürülür hale getirmek için en az  riskle finansal ortaklık kurmak amaçlanıyor. En sonunda ARM ,silicon startuplara odaklanan uzman geliştiricisi olan Silicon Catalyst ile ortak oldu.

Semico araştırma şirketinden gelen araştırmaya göre; donanım girişimleri(startuplar) için 2016 ile 2019 yılları arasında fonda on misli artış olmuş. Bununla birlikte süper bilgisayarlar, otonom arabalar, AI, kablosuz ve IoT gibi alanlarda yeni iddialı projeler için son beş yılda 1,3 milyar dolar harcanmış olduğu ortaya kondu.

 

Kaynak :techspot

Related posts

Notebook (Dizüstü Bilgisayar) Fiyat Listesi

Fatih Akgün

Galaxy Buds vs AirPods Hangi Kulaklık daha iyi?

Fatih Akgün

iPhone Ekranındaki Turuncu Işık Nedir? İOS 14’e Eklenen Yeni Özellik Ne İşe Yarıyor?

M. Büşra Kaya

Yorum Yap