Teknolojix Haber
BİLİM

Süper Bilgisayardan 30 Kat Güçlü Bilgisayar Geliştirme Projesinde TÜBİTAK’ta Var

TÜBİTAK BİLGEM’in süper bilgisayarlardan 30 kat daha güçlü olacağı düşünülen “exascale bilgisayarlar” için yapılacak projeye Zagreb Üniversitesi ile katılacağı açıklandı.

TÜBİTAK BİLGEM HPC

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), Zagreb Üniversitesi ile beraber “exascale bilgisayarlar” için ortak çalışma yürütecek.

Yapılan açıklamada, 1 Ocak 2020’de başlayan ve koordinatörlüğünü Barcelona Supercomputing Center’ın (BSC) yaptığı Avrupa Birliği destekli The MareNostrum Experimental Exascale Platform (MEEP) projesinde TÜBİTAK BİLGEM ve Zagreb Üniversitesi’nin ortak olarak yer alacakları belirtildi.

MEEP Projesi kapsamında exascale bilgisayarlarla bütünleşik teknolojilerin şekillendirilecek. Projede, exascale sistemlerinin bir parçası olabilecek çeşitli teknolojilerin geliştirilmesi, entegrasyonu, test edilmesi ve süper hesaplama alt yapısının geliştirilmesi amaçlanıyor. Projenin nihai hedefi ilse exascale sistemlerin açık kaynak yazılım ve donanım ekosisteminin geliştirilmesi olarak belirlendi.

TÜBİTAK BİLGEM’in katkı sağlayacağı proje ile Yüksek Başarımlı Hesaplama’da (HPC) yapay zeka gibi uygulama alanlarına yazılım geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Related posts

Toshiba, bir damla kandan kanser türlerini doğru teşhis edebilen bir cihaz geliştirdiğini duyurdu

Fatih Akgün

Koronavirüs’ün çözümü Yapay Zeka olabilir mi?

Fatih Akgün

Maskeler Koronavirüse Karşı Etkili Değil mi?

Fatih Akgün

Yorum Yap