Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi

T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi

T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi

T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, ASELSAN, TEI, Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde geliştirilen  T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle, kulanacak kurumlara  teslim edilecek. İlk etapta 109 adet üretilecek olan helikopterin kullanıcıları; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’dür.

Proje kapsamında, TUSAŞ; T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, son montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini vermektedir. ASELSAN, temel aviyoniklerin geliştirilmesini, entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS) sağlamaktadır.  TEI, T70 motorunu üretecektir. Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirmektedir.

 

Türk Genel Maksat Helikopteri Programı ile ülkemizin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmış olacak ve Türk endüstrisi, askeri ve sivil alanlarda yurtiçi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol alacaktır.  TUSAŞ  firmasını önderliğinde üretilen ilk T-70 Genel Maksat Helikopteri, Kasım 2019’da hangardan çıkış yapmıştır. Teslimatların üretimler ve testler tamamlandıktan sonra , 2021 yılında başlaması planlanmaktadır.

Üretilen ilk T-70 Helikopteri, Mart 2020 itibariyle TUSAŞ tesislerinde yer testlerine başlamıştır.

Kaynak: savunmasanayist

Related posts

Neptün’deki fırtına Parçalanmış olabilir mi?

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

ISS’nin Fotoğrafını Evinin bahçesinden çekti!

Fatih Akgün

Dünyanın En Önemli 10 Kadın Bilim İnsanının Heykeli Dikildi: Aralarında Bir de Türk Var

Fatih Akgün

Yorum Yap