Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

T129 Atak helikopteri programında gelinen nokta

T129 Atak helikopteri programında gelinen nokta

T129 Atak helikopteri programında gelinen nokta olarak  İtalya kaynaklı aksaklık yaşandığı bilgisi verildi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sektördeki genel durumu değerlendirdiği konuşmasında T129 Atak helikopteri programında gelinen son nokta ile ilgili olarak  açıklama yaptı.

Mart ve Nisan ayında teslimatı planlan ürünlerde gecikme olmadığını açıklayan Demir, İtalya ile T129 Atak projesinin yürütülmesinde yurt dışı kaynaklı aksaklıkların olduğunu ifade etti. Stratejik projeler hava savunma sistemleri, karadan karaya silah sistemleri, denizaltı ve fırkateyn projeleri gibi projelerde aksamanın kabul edilemeyeceğini  İsmail Demir belirtti.

Agusta Westland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk panellerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını sahip.

Son olarak 2019 yılında güvenlik güçlerine teslimat yapılan projede bugüne kadar toplam 56 adet T129 Atak helikopteri üretilerek teslim edildi.  2019 yılı Aralık ayında T129 ATAK Helikopterimizin 56.’sı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na toplam 50 adet T129 Atak helikopteri teslim edilirken Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet T129 ATak helikopteri teslimatı gerçekleştirildi.

ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuşu 13 Kasım 2019’da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi sosyal medya hesabından şu cümlelerle duyurmuştu:

“ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerini yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz.”

ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ilk aşamada 21 adet T129 Atak helikopterinin güvenlik güçlerine teslim edilmesi planlanıyor.

SSB tarafından ayrıca kamuoyunda ATAK-2 diye tabir edilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin sözleşmesi Şubat 2019’da imzalanmıştı. TUSAŞ tarafından geliştirilecek ve ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığında olacak Ağır Sınıf Taarruz Helikopterinin ilk uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.

Kaynak defenceturk

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Soyuz Uzaymekiği Uluslararası Uzay İstasyonuna Kenetlendi

NASA’ nın astronotları, izole bir yaşamda neler yapılabilir anlattılar…

Fatih Akgün

Trump Ay’daki Madenleri Çıkarmak İçin Harekete Geçti

Fatih Akgün

Yorum Yap