Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Tabletlerin Hazin Sonu!

Tabletleri, Koronavirüs Salgını ve Uzaktan Çalışma Bile Kurtaramadı

Yeni istatistikler, Covid-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışmanın tavan yapmasının bile, tablet satışlarını kurtaramadığını meydana çıkardı.

Küresel salgın esnasında masaüstü ve laptop satışları artarken tablet satışları gerilemeye devam etti.

Analist firma IDC’den gelen bilgiler, tabletlerde kısa bir süreliğine artış gözlendiğini, ancak Çin’deki üretim tesislerinin kapanmasıyla tedarik sorunu yaşandığını söylüyor. IDC’ye göre Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (EMEA) tablet satışları, 2020’nin ilk çeyreğinde 8,8 milyon cihaz olarak gerçekleşti. Bu, 2019’un birinci çeyreğine göre % 9,6’lık bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

IDC’nin EMEA tablet satış verilerine göre 2020’nin ilk çeyreğinde Samsung, yüzde 24,5’lik pazar payıyla birinciliğini sürdürdü. Samsung’un hemen ardından ikinci sırada ise %23,8 ile Apple yer aldı. Üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada sırasıyla Huawei, Lenovo ve Microsoft yer aldı. İstatistikler, düşüşten en çok Samsung, Apple ve Huawei’nin etkilendiğini söylüyor.

IDC, covid-19 salgınının tablet satışlarındaki etkilerinin yılın ikinci yarısında devam etmesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Related posts

Suzuki, 2020 Model Yeni Vitara’da Fiyatı Sabitledi!

Fatih Akgün

AB’den Apple’a Soruşturma

Fatih Akgün

Bölgede Yerli Otomobil Şaşkınlığı: Bu Kadar Güzel Beklemiyorduk

Fatih Akgün

Yorum Yap