Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

TCG Anadolu Hücum Gemisi TSK’da yerini alıyor

TCG Anadolu Hücum Gemisi TSKda yerini alıyor

TCG Anadolu Hücum Gemisi TSK’da yerini alıyor

Gökbey helikopteri ve AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı(TİHA)’nın envantere alınmasından sonra  L400 TCG Anadolu Hücum Gemisi TSK’da yerini alıyor .
Bu gün  27 Kasım 2020’de,  yapılan “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi” sunuş konuşmasında Türk Savunma Sanayii’nin önde çıkan projeleri hakkında bilgiler açıklandı.

Gökbey Helikopteri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamalarda  seri üretim aşamasına gelen iki önemli proje olan  Gökbey helikopteri ve AKINCI TİHA hakkında da bilgi verdi.

Oktay; “GÖKBEY helikopterimiz ve AKINCI İHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelinmiştir.” dedi.

Akıncı TİHA

Fuat Oktay açıklamalarına  “İHA’larımız için yerli imkânlarla geliştirilen PD-170 motorumuzun teslimatları devam etmektedir. Türkiye’nin ilk yerli hava-hava füzesi GÖKTUĞ’da uçak üzeri testlere, ilk yerli deniz füzemiz ATMACA’da seri üretim sürecine başlanmıştır. Mini akıllı mühimmatlarımız ile güdüm kitlerimizin üretim, teslimat ve ihracatları sürmektedir.” diyerek devam etti.

2021 yılında Hücum Gemisi L400 TCG ANADOLU envantere alınacak

Yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde 2021 yılı itibarıyla AKINCI TİHA’nın, AKYA Ağır Torpidosunun, KARAOK tanksavar füze sisteminin ve ATMACA güdümlü gemi savar füzesinin teslimat faaliyetlerine başlanacağı bilgileri yer aldı.

TCG Anadolu Hücum Gemisi TSKda yerini alıyor
L400 TCG ANADOLU

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’yu ise 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin(TSK) envanterine alınmasının planlandığı bilgisini de veren Fuat Oktay konuşmasına devam etti.

Oktay, Türk Savunma Sanayiinin 2019 yılında sektörel cirosunun yaklaşık 11 milyar ABD Doları düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı.

Kaynak: Defenceturk

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

SpaceX’in Starship Roketinin Üçüncü Prototipi Test Alanında Patladı

Fatih Akgün

Güneş’i gözlemlemek için Güneş’e Merkür’den daha yakın olacak gözlem uydusu “Solar Orbiter” uzaya fırlatıldı.

Fatih Akgün

49 saatlik uçuşa imza attan Aksungur İHA

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım