Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

TCG Anadolu için geliştirilen PİRİ KATS

TCG Anadolu için geliştirilen PİRİ KATS

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu için geliştirilen PİRİ KATS (Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi) platformunun fabrika kabul testleri tamamlandı.

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olan TCG Anadolu için Aselsan’ın geliştirdiği PİRİ Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi (KATS), Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, ARMERKOM, Sedef Tersanesi ve ASELSAN personelinin katılımıyla kabul testleri şirketin Akyurt Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

PİRİ-KATS, üretimi tamamlanıp,  hizmete girdiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savunma  platformu olacak. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun tüm işlemlerinde yer alacak olan platform, liman ve seyir durumunda tehdit tespiti , takibi ve imhası için en önemli sistemlerinden birini oluşturacak.

​PİRİ-KATS, deniz platformları için pasif olarak hava ve deniz araçlarını ve füzeleri tespit ve takip etmek amacıyla yüksek performanslı bir kızılötesi arama takip sistemi olarak geliştirildi. Sistem, sürekli çalışan sensörleri sayesinde tehditlere karşı koruma sağlıyor. ​PİRİ-KATS, eşzamanlı Çift-Band IR Görüntüleme özelliği sayesinde her hava koşulunda gece gündüz koşullarında, geniş görüş alanıyla da tüm tehditlere karşı tam koruma ve uyarı sistemi görevi görecek.

PİRİ KATS dünyada bir ilk olacak

Orta dalga (MW) ve uzun dalga (LW) olmak üzere dünyada çift bantta çalışan ilk kızılötesi arama ve takip sistemi olan PİRİ-KATS, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirildi. Deniz platformlarına 360 derece farkındalık sağlanması amacıyla geliştirilen platform savaş yönetim sistemine tam uyumlu bir tespit ve takip sistemi olarak görev yapacak.

PİRİ-KATS 3 ana birimden oluşuyor

  • 120 derecelik görüntünün dış pencereler yardımıyla toplanıp, optik yollar yardımıyla detektöre ulaştırıldığı Sensör Birimi,
  • bu birimin en zorlu deniz koşullarında bile tespit ve takip yapabilmesi için kullanılan Stabilizasyon Birimi
  • sayısal hale çevrilen görüntünün işlendiği tespit ve takip işlevlerinin yerine getirildiği Elektronik Birim olmak üzere

3 ana birimden oluşan sistem koruma sağlıyor.

Kaynak:NTV

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Pentagon UFO Görüntülerini Resmen Onayladı

Fatih Akgün

50yıl önce “Huston bir problem var”

Fatih Akgün

ExoMars’tan kötü haber!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım