Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) YAŞAM

Teknoloji gerekliliğini olduğunu Koronavirüs ile bir kez daha kanıtladı !

Dünya Bankası, Gates Vakfı gibi pek çok kurum koronavirüs salgını nedeniyle düşük ve orta gelirli ülkeleri desteklemek adına 8,3 milyar dolardan fazla finansal yardım sözü verdi. Son olarak buna Facebook da eklendi. Şirket, koronavirüsten etkilenen küçük işletmeler için 100 milyon dolarlık bir yardım programı açıkladı. Facebook, hibelerin 30′dan fazla ülkede geçerli olacağını açıkladı.

Pek çok ülke, yüksek bütçeler kullanarak bir yandan salgını durdurmaya çalışırken diğer yandan tedavisi ve aşısı için araştırma yapıyorlar. Ayrıca, ileride yaşanabilecek olası bir pandemi durumunda kullanılabilecek dijital sağlık hizmetleri geliştiriliyor. Yine virüsü tanımlamada ve salgınla mücadelede kullanılan yapay zekâ algoritmaları da sıklıkla adından söz ettiriyor. Meselâ; ilgili reseptörler ve hastalıklar hakkındaki biyomedikal bilgilere moleküler yapı verilerini bağlayan algoritmalar kullanıldı ve benzeri pek çok farklı çalışma yürütülmeye devam ediyor.

Sağlık alanında da yapay zekâ ön planda

Çin’de, BT akciğer taramalarında pnömoni belirtilerini aramak üzere yeniden şekillendirilen yapay zekâ algoritması, hastalığın teşhisinde hekimlere yardımcı olmak için kullanıldı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ertürk, “Hastalığın yayılımının modellenmesinde, aşının geliştirilme çalışmalarında ve özellikle Çin’de toplanan büyük verinin analizinde derin öğrenme kullanılıyor ve kullanılmaya da devam edilecek. Derin öğrenme, hastalığın yönetilmesi için kritik önemde değişkenlerin ve aralarındaki ilişkilerin ortaya çıkartılması için elimizdeki en önemli araç.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ertürk, görüntülemede yapay zekâ kullanımı hakkında ise şunları söyledi; “Görüntülemede yapay zekâ ile ilgili çalışmalar belki de tıbbın başka hiçbir alanında olmadığı kadar ileride ve hızla da gelişmeye devam ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de geleneksel olarak bilişim teknoloji uygulamalarının neredeyse hepsinin sağlık kuruluşlarında ilk olarak radyolojiye uygulanması. PACS (görüntülerin arşivlenmesi ve komünikasyonu, teleradyoloji (görüntülere uzaktan erişim ve raporlama) ve CAD (bilgisayar destekli teşhis) radyologların öteden beri üzerlerinde çalıştıkları ve geliştirilmelerine katkı verdikleri uygulamalar. İkinci nedeniyse görüntüleme ile gerçek anlamda big data (büyük veri) biriktiriliyor olması. Bu da görüntüleme bilimlerinde derin öğrenme ile uğraşan insanlar için gerçek birer ‘maden’ olmuş oluyor..”

Koronavirüs salgınında evlerden çalışma, sanal toplantılar, elektronik alışveriş, ilaç ve aşı çalışmaları, salgının takibi gibi daha pek çok işlem ise teknoloji sayesinde mümkün olabiliyor.

Related posts

İki Bakan’dan Ortak Açıklama! Okul tatili uzayacak mı?Okullar ne zaman açıklacak?

Meryem ACAR

Türk Astrofotoğrafçının Başarısı Dikkat Çekiyor!

Nihal Sanlı

Bakteri ve mikropları öldüren Cuverro metaliyle tutamaç üretildi !

Büşra Seyhan

Yorum Yap