Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Teknolojinin çözeceği can sıkıcı 7 sorun

Teknolojinin yakın gelecekte kökünden çözeceği yedi sorunu sizler için sıraladık.

  1. Telefonda Zaman Kaybetme

Doktordan randevu alma, araç kiralama ücretleri için daha iyi bir fiyat alma gibi birçok iş için telefonda çok fazla zaman kaybediyoruz. Bu tür işleri yapay zekanın yapabileceğini yapım aşamasında da olsa Google Duplex göstermişti. Doğal dil işleme ve gerçekten ayırt etmesi zor konuşma sentezi, yapay zekayla bir araya gelerek telefon görüşmelerinizi sizin yerinize gerçekleştirebilecek.

  1. Acemi Sürücüler

Otomobil güvenliğinin geldiği noktayı gösteren iyi bir örnek olarak Volvo XC60’ı gösterebilriz. Otomatik acil fren özelliğine sahip olan otomobil, bisikletleri ve büyük hayvanları da algılayabiliyor. Otomobil, kafa kafaya çarpışmanın kaçınılmaz olduğunu algıladığında sizi kazadan kurtarabiliyor ve hatta uyursanız, kenara yanaşabiliyor.

  1. Şarj Kabloları

Yakında tüm cihazlara gelecek olan kablosuz şarj Android’de ve yakın zamanda iPhone’da da kullanılmaya başlandı. Otomobillere yönelik kablosuz şarjın beklenen noktaya gelmesinin de yakın olduğuna inanılıyor.

 

  1. Anahtarları Kaybetmek

Telefonla ödeme yapmak, bilet yerine telefonu kullanmak gibi şeylere alışıksanız, anahtar yerine telefonu kullanmak muhtemelen ilginizi çekecektir. Bu tür anahtarlar sadece evinizde değil otel odalarında, kendi aracınızda da kullanılabilir. Eğer telefonu kaybederseniz, bir başka cihazda oturum açıp, sorunu çözebileceksiniz..

  1. Parolaları Unutmak

Parolaların parmak izleriyle başlayan düşüşü, Face ID’nin iPad’lere gelmesiyle hızlandı. Intel’in Authenticate teknolojisi ise yüz tanıma, parmak izi, telefon yakınlığı ve PIN kodunu birleştirerek parolaları tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

  1. Birden Fazla Uzaktan Kumanda

Bugün televizyon seyrederken hala birden fazla kumanda kullanmak bizler için çok can sıkıcı, Ses sistemi, uydu sistemi, oyun konsolu ve TV’ye bağlı bir çok şeyler için ayrı uzaktan kumandalar kullanmanız gerekiyor. Yıllardır piyasada olan  uzaktan kumandalar, bu sorunu çözmüş değiller. Ancak, Siri, Cortana, Alexa gibi dijital asistanlar tarafından bu can sıkıcı sorun çözülecek gibi görünüyor. Yakın gelecekte asistanınıza hangi diziyi izlemek istediğinizi söylemeniz yeterli olacak.

  1. Trafik

Yaşadığınız şehre göre listedeki en büyük sorun, sizin için trafik olabilir. Elektrikli bisikletler ve e-scooter’lar, kalabalık şehirleri yeniden oluşturmaya adaylar. Bu araçlar çevreyi kirletmedikleri gibi, normal bisikleti kullanamayanlara da oldukça uygunlar. Üstelik birçok yere otonom araçlardan da çabuk gitmenizi sağlayabiliyorlar.

Kendi kendine giden otomobillerin aksine bu araçların büyük alanlara ve pahalı şarj altyapısına ihtiyaçları yok; arada bir fişe takmanız yeterli. E-bike ve e-scooter’ların fiyatları, bugün çok daha uygun bir düzeye gerilemiş durumda. Ve hazır olun, çünkü bu araçlar, yakında otonom araçlara göre hayatımızda çok daha büyük bir etki yapacaklar.

Related posts

WhatsApp Android Beta Sürümüne ‘Grup Mesajlarını Otomatik Silme’ Özelliği Geldi…

Meryem ACAR

Teknoloji,Dijital Medya ve Reklamcılıkta Güvenilirlik Öne Çıkabilir…

Meryem ACAR

Apple AirPods Pro Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yasemin ACAR

Yorum Yap