Teknolojix Haber
BİLİM

Telefon Bağımlılığının Uyuşturucu Bağımlılığına Benzer Olduğunu Gösteren Araştırma

Alman araştırmacılar, akıllı telefon bağımlıların beyin yapısını incelediler ve bu bağımlılığın beyindeki gri maddeyi azalttığını keşfettiler. Aynı sorun, uyuşturucu bağımlılarının beyinlerinde de gözlemleniyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre akıllı telefon bağımlılığının beynimizin şeklinde ve büyüklüğünde yaptığı değişiklikler, uyuşturucu bağımlılığının beynimiz üzerinde yaptığı değişikliklere benziyor. Alman araştırmacılar, akıllı telefon bağımlılarının beyinlerinin kritik bölgelerinde gri madde eksikliği olduğunu keşfettiler.

Akıllı telefon bağımlısı (SPA) kişilerin beyinlerinden MRI tarayıcısı tarafından alınan görüntüleri incelen araştırmacılar, akıllı telefon bağımlılarının beyin faaliyetlerinde, bağımlı olmayanlara göre azalma keşfetti. Akıllı telefon bağımlılarının beyinlerindeki yapılar ve gri maddedeki azalış eğilimleri, uyuşturucu bağımlılarının beyinleriyle benzerlik gösteriyor.

Uyuşturucu bağımlılarının beynine benziyor:

Addictive Behaviors dergisinde yayınlanan çalışmada bilim insanları, 22’si akıllı telefon bağımlısı olmak üzere 48 kişinin beyinlerinden alınan görüntüleri inceledi. Sonuçlara bakılırsa bağımlıların sol ön insula, serebral ve parahipokampal korteks bölgelerinde gri madde azalması görülüyor. İnsuladaki gri madde azalmasıyla madde bağımlılığı arasındaki ilişki daha önce de gösterilmişti.

İngiltere’de, 5 ile 16 yaşları arasındaki 2.167 çocukla yapılan araştırmaya göre 11 yaşına kadar 10 çocuktan 9’unun kendi akıllı telefonu oluyor. Ortaokul çağındaki gençlerinse neredeyse tamamında akıllı telefon bulunuyor. Araştırma, çocukların %57’sinin telefonlarıyla birlikte uyuduğunu gösterirken çocukların %39’u akıllı telefonları olmadan yaşayamayacaklarını söylüyorlar. 

Araştırma, telefonların çocukların hayatını nasıl kontrol altına aldığını gösterirken telefon bağımlılığının psikolojik ve sağlığa yönelik etkilerinin hâlâ tam olarak anlaşılamaması endişe yaratıyor.

Related posts

Esrarengiz Tunguska olayına bilim insanlarından yeni tahmin

Büşra Seyhan

Afrika’da Yeni Bir Okyanus Oluşuyor!

Nihal Sanlı

Robotik alanda yeni gelişme! İşte Yumuşak Robotlar..

Fatih Akgün

Yorum Yap